Mediji i nevladine organizacije najviše su doprinijeli suzbijanju sukoba interesa, zaključak je istraživanja javnog mnijenja agencije Promocija Plus za Transparency International Hrvatska.
– Građani su sve informiraniji o globalnom fenomenu sukoba interesa, kao i o pojedinačnim slučajevima – rekao je predsjednik udruge Nikola Kristić dodajući da je zabrinjavajuće nepovjerenje građana u Vladine institucije.
Prema rezultatima istraživanja izuzetno mali postotak građana vjeruje da su policija, USKOK, pravosuđe, Vlada RH, premijerka, predsjednik Republike, opozicijske stranke ili sve institucije zajedno pružili najznačajniji doprinos suzbijanju sukoba interesa.
Istraživanje se odnosi na pojedine odredbe vezane uz Zakon o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti. Ista istraživanja TIH je proveo 2003., kad je zakon još bio u nacrtu, te 2005. i 2010. godine. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1300 ispitanika, a pouzdanost rezultata iznosi 95 posto.
Postotak građana koji su čuli za Zakon o sprečavanju sukoba interesa najviši je do sada i iznosi 71,5 posto, no članovi Upravnog odbora TIH-a smatraju da je sve ispod sto posto premalo. Većina ispitanika u potpunosti se slaže da javni dužnosnici moraju prijaviti svoju imovinu svake godine, da ne smiju biti članovi nadzornih odbora poduzeća niti raditi pod ugovorom o autorskom radu za druge.
Najšarolikiji su odgovori na pitanje što bi dužnosnici za mandata trebali učiniti sa svojim poduzećem. Najviše građana smatra da bi trebali prenijeti vlasnička prava na svoju tvrtku ili zamrznuti poslovanje svog poduzeća. Najblaža kazna za nepoštovanje Zakona prema građanima trebalo bi biti smjenjivanje s funkcije, uz novčanu kaznu, a najteža bi uključivala doživotnu zabranu obavljanja javne dužnosti, uz mogućnost zatvora.
– Zakon prilično korespondira s javnim mišljenjem, što je važno za stvaranje političke kulture koja ne tolerira određene pojave poput korupcije – izjavio je prilikom izlaganja član Upravnog odbora TIH-a Zorislav Antun Petrović i nastavio: – ali nemoguće je provesti javnu raspravu kad između prvog i drugog čitanja zakona protekne manje od tjedan dana.
Predsjednik udruge Kristić naglasio je da u našem društvu osim deklarativne ne postoji konkretna zaštita ''zviždača''.
Završno istraživanje projekta ''Sukob interesa i kako ga izbjeći'' većinom je financirao Balkan Trust for Democracy, koji djeluje u sklopu German Marshall Fond.
Naši mediji su največe zlo u Hrvata jer večinu neistiniti ili napuhani priča pišu srpski novinari koji je 75% u hrvatskoj i koji prave ponovni rat ali pomoču medija kao što je nekada bio Tanjug.