Katarina Ujdur

Gradonačelnica Metkovića: Otkad je Božo u Zagrebu, probleme je lakše riješiti

Foto: Miranda Cikotić/Pixsell
Gradonačelnica Metkovića: Otkad je Božo u Zagrebu, probleme je lakše riješiti
31.05.2016.
u 10:43
HDZ je lokalno protiv nas. Šef HDZ-a, kao i HSS-a, ne dolaze na sjednice Gradskoga vijeća. Možda zbog naknade od jedne kune
Pogledaj originalni članak

Katarina Ujdur, 32-godišnja diplomirana ekonomistica, jedna od osnivačica Mosta, nakon iznenađujućeg uspjeha na nacionalnim izborima, dala je otkaz u obiteljskoj tvrtki za otkup, skladištenje i distribuciju voća i povrća, u kojoj je bila direktorica, te je postala gradonačelnica Metkovića.

Kako funkcionira Grad Metković otkad je Božo Petrov otišao u Vladu?

Uigrana smo ekipa, znalo se tko što radi. Bila sam prva zamjenica gradonačelnika, sada sam gradonačelnica, a Nikola Grmoja je vječni zamjenik. Istina, nedostaje nam jedan čovjek za protokolarne stvari i događanja, ali snalazimo se i nastavljamo onako kako smo započeli.

S obzirom na to da je Nikola Grmoja eksponiraniji u Mostu, jeste li mu stvarna šefica ili...?

Nas troje nikada nismo funkcionirali tako da je jedno od nas znatno iskakalo od drugih. Ni Božo to nije volio, zajedno smo uvijek surađivali i radili, ali prema javnosti netko mora biti u prvom planu. Sada neke stvari radim ja, neke Nikola, ali odgovorna sam osoba ja.

Most je skrenuo pozornost javnosti smanjenjem duga u Metkoviću. Govorilo se o “čudu”, a vi ste bili zaduženi za financije?

Prema javnim financijama moramo se odnositi odgovorno, Grad nije privatna tvrtka. Kada smo došli, odljev novca bio je velik, a proračun nizak.

Jambo poentira na tome što je revizija bila potkraj godine, a mi smo do tada već šest mjeseci vraćali dugove

Kakvo ste stanje zatekli?

Novac je išao na putne naloge, reprezentaciju, a obveze se nisu plaćale, npr. za stanove s dugom od milijun i pol kuna koje Grad nije uplatio u državni proračun. Dočekale su nas tri neisplaćene plaće za sve korisnike gradskoga proračuna, od zaposlenika u gradskoj upravi do teta u vrtiću, 2,5 milijuna kuna duga gradskim poduzećima, kredit se nije redovito otplaćivalo, mjesečne obveze Crvenom križu, Javnoj vatrogasnoj postrojbi, dočekale su nas neplaćene obveze za projektnu dokumentaciju prema Županiji, izgubljeni sudski sporovi za povrat gradske imovine i potraživanja bivših rukometaša od oko 1,5 milijuna kuna…

Bivši gradonačelnik Stipe Gabrić Jambo tvrdi da ste prenapuhali dug koji vam je ostavio i da nalaz revizije pokazuje da je riječ o manjem iznosu.

Voljela bih da smo prenapuhali. Bivši gradonačelnik poentira na tome što je revizija bila potkraj godine i našla dugove od 7 milijuna kuna, a mi smo već šest mjeseci vraćali dugove dobavljačima, isplatili smo tri plaće zaostatka i naknadno utvrđene obveze temeljem sporova koje je Grad izgubio. Ni danas ne znamo kad će nam iz ormara ispasti novi kostur. Dugovali smo državi pa se nismo mogli javiti ni na jedan natječaj. Nismo znali kako se izvući iz svega, razgovarali smo sa zaposlenicima i počeli s minimalcem. To je bio prijedlog Bože Petrova.

Je li minimalac bio populizam?

Nismo populisti, upustili smo se u politiku iako smo imali normalne živote. Jednostavno, svega nam je bilo previše. Nismo se kandidirali zbog visokih plaća, nego da bismo nešto učinili za svoj grad, a poslije i za državu. S gradskim se financijama ponašamo kao što bismo se ponašali s vlastitima. Dugovi se moraju vratiti.

Što je s gospodarskim projektima u Metkoviću, primjerice pogonom za preradu mandarina?

Projekt je, kao dio poslovne zone Dubravica, pri završetku, u postupku smo ishođenja dokumentacije. Država mora ubrzati realizaciju dokumentacije lokalnoj samoupravi.

Jeste li to rekli potpredsjedniku Vlade?

Naravno, on je toga svjestan. Ne može se dogoditi da netko čeka građevinsku dozvolu tri godine, a drugi je dobije odmah. Riječ je o projekt aglomeracije Metković, kanalizacije koja će obuhvatiti 40 km mreže. U gradu će početi projekti ukupne vrijednosti 21 milijun kuna, što će u povijesti grada Metkovića biti najkompleksniji izvođački radovi. Obnavlja se dio ulica uz vodovodnu i kanalizacijsku rekonstrukciju. Za pročistač na izvorištu vode u Prudu dobili smo sedam milijuna kuna bespovratnih sredstava od Svjetske banke. Pripremili smo komunalne infrastrukturne projekte, obnovit ćemo gradsku šetnicu, jedan trg, prijavljujemo se i za male projekte. Dovršen je državni projekt obrane od poplave na desnoj strani Neretve. Nakon niza poplava, nasip konačno brani desni dio grada.

Jambo je podnio kaznene prijave i tvrdi da je Mostova garnitura oštetila Metković. Što je s tim?

Reći ću poznatu frazu – neka institucije rade svoj posao. Ja bih voljela da dođe USKOK i sve pročešlja. Podmirili smo obveze naših prethodnika, za što nas utužuje.

Što je s kaznenim prijavama koje ste vi dizali protiv Jambe, rade li tu institucije svoj posao?

Rade, ali sporo. Sve su kaznene prijave podnesene 2013. godine, za neke optužnice znamo, ali za neke nemamo nikakvih povratnih informacija. Nije nam jasno zašto državna revizija nije reagirala po službenoj dužnosti, zašto je silan novac odlazio na nešto što se ne smije financirati iz proračuna, npr. meso, masline ili mandarine... Zašto su dopušteni lokalni šerifi?! Ali, da nije bilo Jambe, ne bi bilo ni Mosta.

Kakav je odnos Mosta i HDZ-a u Metkoviću?

Ne vidim neku zlu krv, ali HDZ je lokalno protiv nas. Voljela bih da nas argumentirano kritiziraju, a recimo predsjednik HDZ-a, kao ni predsjednik HSS-a, ne dolaze na sjednice Gradskoga vijeća. Ne znam, možda zbog vijećničke naknade od jedne kune.      

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
17:12 31.05.2016.

Zgodan je naslov koji može sugerirati da je dolje u Metkoviću Petrov bio samo smetnja pa kad ga nema sve je krenulo na bolje ili pak da sada pogoduje metkovcima dok je u Zagrebu! Moguće ii jedno i drugo!

BK
B Kosa
22:26 31.05.2016.

Zasto je Most od pocetka vuko na svoju stranu, izazivali su neke krize, ucjenama su dobili 6 ministarski mjesta. Zasto je Petrov pokrenio smjenu karamarka? Most rusi domoljube, a stiti SDP