Karlovački gradonačelnik Damir Jelić očito ne želi rješavati probleme Karlovčana ili ga oni uopće ne zanimaju. To se može zaključiti nakon što građani, kao i mediji sve češće ostaju bez odgovora na postavljene upite.
I poduzetnici na čekanju
Iako je prvog čovjeka Karlovca organizacija iz BiH proglasila najboljim menadžerom regiji, a njegove službe dobivaju priznanja za transparentnost, službeni odgovori iz Magistrata dolaze nakon nekoliko mjeseci. Neki pak ostaju zauvijek zaboravljeni u ladici. Takvom situacijom ogorčeni su i mnogi gospodarstvenici, od kojih službe zapravo žive.
– Bez obzira što u Gradu pokušavate riješiti ili dobiti odgovor na pitanje nitko vam ne želi ništa pomoći, unatoč inzistiranju i obilaženju od vrata do vrata. Na kraju ljudi odustanu. Gradonačelnik kao da ne shvaća da poduzetnik ne može čekati mjesece ili godine da mu njegove službe riješe neki problem, pa odustanu od projekta – tvrdi jedan karlovački obrtnik. A popis tema o kojima gradonačelnik Jelić još nije dao svoje mišljenje je ogroman.
Tako ni nakon nekoliko pisanih i usmenih upita nije odgovorio je li poduzeo bilo što da provjeri zakonitost rada u gradskoj tvrtki Mladost vezano uz smanjenje cijena najma poslovnih prostora bez raspisivanja novih natječaja. Nije odgovorio niti na pitanja mještana Jamadola koje smeta pucnjava iz obližnje sportske streljane.
Nikad nismo dobili odgovor na pitanje kojeg smo mu postavili još 25. siječnja, iako je zakonski rok 15 dana. Tada smo zamolili da objasni zašto je 2008. godine potpisan ugovor s HSS-om oko statusa Hrvatskog doma, odnosno 2011. godine dodatak tom ugovoru.
Početkom veljače smo zamolili preslike odluka iz kojih je vidljivo koliko je od 1994. godine do danas Grad naplaćivao korištenje svojih prostora političkim strankama, te kolika je točno površina Hrvatskog doma kojeg koristi HSS. Bez odgovora gradskih službi ostali su i detalji oko posljednjeg uređenja pročelja Hrvatskog doma, ali i tko je vanjski suradnik koji radi kulturnu strategiju, te je li angažiran javnim natječajem.
Odgovori sa Vijeća
Upitni su i kriteriji za dodjelu sredstava gradskim četvrtima i mjesnim odborima. Odgovor o dugu Inkasatora Gradu od oko pola milijuna kuna čuli smo tek na sjednici Gradskog vijeća. Ispada da je to najbolji način da se dođe do kvalitetnih odgovora, jer Poglavarstva više nema, a svi odgovori ‘kapaju’ preko Odjela s javnošću. I stanari Preradovićeve 10 još ne znaju koja je njihova, kao i sudbina ruševne zgrade, čiji je gornji kat trebao biti srušen još 1985.
Opasnost od urušavanja prijeti tamošnjim stanarima i prolaznicima, dok se čeka što će Grad, ali i Agencija za upravljanje državnom imovinom poduzeti.
Neke slučajeve prijavili smo Agenciji za zaštitu osobnih podataka.