Umaški gradonačelnik Vili Bassanese među prvima je posegnuo za nepopularnom mjerom smanjivanja plaća. Tristotinjak zaposlenih u gradskoj upravi i u 12 ustanova u gradskom vlasništvu smanjio je plaću 11 posto, a sebi i zamjenicima – prepolovio. Iduća tri mjeseca sebe je tako zakinuo mjesečno za 7.000 kuna.
- Teško je vrijeme, moramo biti solidarni, ako nećemo sada, kad će biti potrebnije? A moram vam reći da se nitko i nije bunio zbog te odluke. Sretni smo svi koji imamo plaću. K tome, većina zaposlenih je trenutno i kod kuće. Od tako ušteđenih 1,5 milijuna kuna pomoći ćemo oni kojima je to najpotrebnije, ljude koji su ostali bez posla – reći će jedini istarski gradonačelnik koji nije iz redova IDS-a, a kojemu je ovo treći mandat na toj funkciji.
- Jedino nismo dirali plaće našim vatrogascima i zaposlenima u domu umirovljenika, koji je u gradskom vlasništvu. Uvelike ovisimo o turizmu i moramo se prilagoditi. Ako se od sezone uspije spasiti 25 posto, naš će proračun biti manji najmanje 30, a možda i 50 posto nego lani. Ali, sve je neizvjesno i prilagođavat ćemo se u hodu – govori V. Bassanese.
Nakon odluke o smanjenju plaće zaposlenicima i prepolavljanju vlastite građani mu na ulici čestitaju. Ali od ijednog kolege gradonačelnika, recimo, nije mu nije stigla ni čestitka, ni telefonski poziv tim povodom. A mnogi bi mogli ponešto i naučiti od svog umaškog kolege. Upravo je taj grad, primjerice, prvi u Hrvatskoj osigurao drive-in testiranje na koronavirus.
- Mediji su pisali da je to prvi prije nekoliko dana napravio jedan grad u Slavoniji, ali kod nas to funkcionira već zamalo dva tjedna – otkriva Bassanese, gradonačelnik grada kojemu je prva bolnica na sto kilometara, ali ima svoju ekipu hitne pomoći, odnedavno i drugi respirator, te za transport zaraženih izolirani prijenosni krevet.
Umag, inače, ima najviše zaraženih koronavirusom u Istri, a vjerojatno su u tom gradu jedinstveni i po tome što zaposlenici gradske uprave ovih dana izrađuju – zaštitne maske. Gradonačelnik iz redova SDP-a, ponosan na svoje kolege, ističe kako život u Umagu ima puno prednosti. Recimo, obitelji s malom djecom ne plaćaju vrtić niti udžbenike školarcima za školu.
- Kod nas se lijepo živi, imamo skandinavski standard. Ovo će proći, a nadamo se da će i turizam živnuti. Istra ima prednost što je mnogim Europljanima blizu, dostupna automobilom već za koji sat. Bez turizma smo u velikim problemima. Nikome sad nije lako, a što se tiče gospodarstvenika priklonili smo se devizi – nema prihoda, nema ni rashoda, pa ne plaćaju poslovni prostor i javne površine dok god su zatvoreni. Korigirat ćemo, među ostalim, i iznos paušalnog poreza koji privatni iznajmljivači plaćaju po krevetu. Tu ćemo obavezu uskladiti s turističkim prometom koji ostvare – govori Bassanese i dodaje da će gradska vlast svoje mjere i poteze prilagođavati daljnjem razvoju situacije.
VIDEO Na drive-in testiranje na koronavirus možete doći automobilom, taksijem, pa čak i pješke
"Tristotinjak" u gradskoj upravi i službama. Mali gradić, a toliko zaposleni u upravi i u gradskim službama. Kladim se da u bilo kojoj zapadnoj zemlji, ni jednoj nema više 50 zaposlenih u tako malom gradu