- Građanima treba poslati poruku da osobni stečaj nije trenutni spas - istaknuo je jutros potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić u emisiji A sada Vlada Hrvatskog radija. Grčić je komentirao da treba napraviti razliku između građana koji duguju do 100.000 kuna i onih koji duguju iznad tog iznosa. Ovi prvi mogli bi proći kroz proces predstečajne nagodbe dok bi se onima koji duguju više od 100.000 kuna omogućilo proglašavanje osobnog bankrota.
Odvojiti dugotrajne od tekućih dugova
- Građanima treba poslati poruku da osobni stečaj nije trenutni spas. U ovom trenutku preko 300.000 građana ne može na vrijeme servisirati svoje obveze. Postoji instrument ovrhe, no one jako opterećuju sustav i nisu rješenje. Neozbiljne su jer se često vrše nad velikom imovinom za naplatu malih dugova. Npr. za dug od 10.000 kuna prodaje se stan ili automobil koji vrijede daleko više što je apsurdno - pojasnio je Grčić.
Ministar smatra da treba naći model koji će istovremeno omogućiti i stabilizaciju budžeta i plaćanje dugova građanima u duljem vremenskom razdoblju, pogotovo ako su dobili otkaz.
- Bitno je odvojiti dugotrajne dugove gdje se osobni računi blokiraju po godinu, dvije, tri od onoga što je tekući dug. Modele treba ponuditi građanima s dugotrajnim dugovima. Mora se biti oprezan i dopustiti struci da odluči što treba činiti u takvim slučajevima jer treba shvatiti da ne možemo otvoriti onu opasnost koja postoji, a ta je da se građani ponašaju tako da ne plaćaju račune i očekuju da će im netko oprostiti jer bi onda cijeli sustav pao - rekao je Grčić.
Grčić je odgovorio i na pitanje je li se moglo srezati više troškova ove godine.
Avans iz EU fondova već ovih dana
- Napravili smo ogroman napor, nakon razgovora s ministrima došli do uštede od 3,6 milijardi kuna, no problem je zdravstvo. Znali smo da tim uštedama stvaramo prostor za daljnje rashode. Ali vraćamo se na zdravstvo. Sve ono što smo uštedjeli u drugim sektorima vraća se u zdravstvo - istaknuo je ministar. Dodao je i da se nada kako će se ove godine konačno intenzivirati investicije i strana ulaganja jer je gospodarstvo restrukturirano.
Osvrnuo se i na zahtjev da i prihodi sveučilišta, koji se kreću oko 1,6 milijardi kuna, moraju proći kroz proračun, čemu su se od članova vlade usprotivili on i potpredsjednica Vesna Pusić.
- Nismo se usprotivili jer smo tzv. profesorski lobi već jer smo ustanovili da to u ovom trenutku ne može doprijeniti rebalansu. U tehničkom smislu povlačenje tog novca u proračun stvara dodatne administrativne troškove,a nema učinka na deficit pa, ponavljam, u ovom trenutku nije učinkovito - zaključio je Grčić.
Ministar je komentirao i povlačenje novaca iz EU fondova. Kazao je da smo otvorili sve natječaje da bi sve apsorbirali kroz ovu godinu, ako i ono što nam je ostalo iz IPA-e.
- Ono što nam ostaje je dovršetak reprogramiranja za ovu godinu, odnosno od 2014. - 2020. i tu smo u rokovima u kojima se kreću i ostale zemlje članice EU. No kasni se na razini EU jer je regulativa za fondove donesena u prosincu 2013. pa je proces mogao otpočeti tak tada. Do ljeta će sve biti gotovo - pojasnio je. Istaknuo je da se prvi novci iz avansa očekuju već sada te da će kolege iz Europske komisije ostvariti daljnji uvid u pripremljenost. Ministar se nada da ćemo ostvariti 150 milijuna eura avansa iako smo ove godine bili u nepovoljnom položaju u odnosu na ostale članice jer smo se dva puta morali akreditirati.
Molim vas nemojte nikakve zakone donosit jer i ovako odlazite ove godine. Prije vas su zaprljali ovu državu a vi ste postigli nemoguće zaprljali ste što je prljavo.