otvorio dušu

Grčki premijer Samaras: Drahma? Za Boga miloga, ne...

Foto: AFP/PIXSELL
Grčki premijer Samaras: Drahma? Za Boga miloga, ne...
22.08.2012.
u 17:37
"Da. Grčka krvari. 
U posljednje tri godine životni standard pao nam je za 35 posto"
Pogledaj originalni članak

Drahma? Za Boga miloga, ne. Posljedice povratka na drahmu bile bi katastrofalne za Grčku, izjavio je grčki premijer Antonis Samaras u prvom intervjuu zapadnim medijima. Premijer Samaras svoju je dušu o dužničkoj krizi koja je Grčku bacila na koljena otvorio njemačkom Bildu, dva dana prije posjeta Berlinu, gdje će u petak od njemačke kancelarke Angele Merkel tražiti produljenje roka za provedbu reformi za dvije godine, do kraja 2016. Izlazak iz eura i povratak drahmi, smatra Samaras, značio bi udvostručenje nezaposlenosti sa sadašnjih 22 na više od 40 posto i još najmanje pet godina recesije.

Psihološka crna rupa

– To znači noćnu moru za Grčku: ekonomski kolaps, socijalne nemire i neviđenu krize demokracije. Grčki životni standard smanjio se tijekom protekle tri godine za oko 35%. Povratak na drahmu odmah bi ga smanjio za najmanje još 70%. Koje društvo, koja demokracija to može preživjeti? Na kraju, to bi bilo kao u Weimarskoj Republici – kataklizmično je podsjetio Samaras Nijemce na slom republike, nakon čega su Njemačku preuzeli nacisti predvođeni Adolfom Hitlerom. Samaras kaže da je mnogo toga “pošlo krivo u Grčkoj i izvan Grčke”. Sada je, kaže, “odlučniji nego ikada” provesti sve potrebne reforme.

– Da. Grčka krvari. U posljednje tri godine naše gospodarstvo smanjeno je za petinu, životni standard pao je za trećinu, a umirovljenici su izgubili petinu svojih prihoda. Polovica mladih Grka je nezaposlena. Radimo sve kako bismo zemlju držali iznad provalije dok provodimo reforme. I ne zaboravite, mi moramo sačuvati duh Europske unije. Ako se dopusti da Grčka sada padne, porast će nesigurnost i ranjivost u drugim zemljama eurozone. Da i ne spominjem dramatične posljedice na financijska tržišta – kazao je Samaras.

Financijski moćnici iz MMF-a, Europske središnje banke i Europske komisije propisali su Grčkoj velike uštede kroz bolne reforme koje mora provesti da bi dobila novu financijsku injekciju bez koje bi država potpuno kolabirala. A najbolnija je mjera brisanje 150.000 radnih mjesta u javnom sektoru do 2015.

– Odlučio sam da na deset umirovljenih zaposlimo samo jednog novog državnog službenika. Napredujemo, uskoro ćemo imati manju, zdraviju i znatno učinkovitiju javnu upravu. Zbog toga ćemo smanjiti ukupan broj javnih službenika – kazao je Samaras. Kako je vladati zemljom koja gotovo svakodnevno strahuje od stečaja?

– Nije baš tako. Moramo izaći iz ove negativne psihologije koja je kao duboka crna rupa. Grci su izabrali novu vladu da zemlju izvede na pravi put. Mi ostvarujemo napredak u strukturnim reformama i privatizaciji. I nije fer što nas neki iz Europe, unatoč tome, žele gurnuti natrag u tu rupu – kazao je premijer Samaras.

Ispunit će sve zahtjeve

Njemački porezni obveznici sve više kritiziraju kurs Angele Merkel koja se do sada zalagala za ostanak Grčke u eurozoni, gotovo pod svaku cijenu. Sve su glasniji političari iz vladajuće demokršćansko-liberalne koalicije CDU/CSU-FDP, koji javno govore da je Grčko vrijeme u monetarnoj uniji isteklo.

– Grci i Nijemci imaju puno toga zajedničkog. Također, i mi možemo svoju tragediju pretvoriti u priču o uspjehu – odgovara premijer Antonis Samaras. Grčki šef vlade kaže da će im drugi paket pomoći od 130 milijardi eura biti dovoljan za iduće tri godine. Novi  novac ne traže, trebaju im samo još dvije godine vremena.

– Dopustite mi da budem vrlo jasan: Mi ne zahtijevamo dodatni novac. Mi stojimo iza svojih obveza i ispunit ćemo sve zahtjeve. Ali moramo potaknuti rast jer on smanjuje financijske rupe. Sve što želimo jest malo "zraka za disanje" kako bi se pokrenulo gospodarstvo i povećali prihodi države. Više vremena ne znači automatski i više novca – zaključio je grčki premijer Antonis Samaras.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

CA
canajisraM
18:14 22.08.2012.

Posljedice povratka na drahmu bile bi katastrofalne za Grčku >>>> da,ako bi ostali u ZZZZ novcanom sustavu. No kad bi proglasili stecaj ,poslali bankstere u rodno mjesto ,stampali SAV SVOJ NOVAC, taj novac posudjivali svojim subjektima i ubirli eksponencijalne kamate, za pet godine ne bi im bio potreban ni porez na osobni dohodak , a nikakav dug ne bi postojao

PO
PommFritz
20:30 22.08.2012.

canajisraM je napisao/la:........ ha ha ha tvoj naivitet (nada u bolje sutra) stvarno je beskrajan. zar stvarno mislis da bi im bilo dopusteno, ( sada kada ih imaju u griffu), produciranje "vlastitog novca". vjerojatno je manje poznato da se je 1963. posljenji puta netko u to drznuo-pokusati, (umjesto federal reserve note stajalo je united states note), njegovo ime bilo je JFK i svi znamo kako je zavrsilo. osim toga kamte same po sebi ni nisu "toliko lose" jedino sto bi ih umjesto banaka trebala uzimati drzava i pustati u opticaj ulaganjima u stvari od javnog interesa i za dobro svih.

IJ
ijakic
22:10 22.08.2012.

Je li moguće da samo ja vidim kako u biti grci nikad nisu ni voljeli niti se smatrali dijelom EU.Ona je za njih bila samo marioneta - krava koja je davala novaca šakom i kapom a nisu nešto ni voljeli svoju zemlju jer su je krali i krali..