Ministri financija zemalja eurozone konačno su Grčkoj odobrili 8 milijardi eura pomoći kako bi se othrvala neposrednoj novčanoj krizi, ali nisu uspjeli riješiti sveprisutni strah kad je riječ o održivosti eura kao valute.
Burze su se ponadale da će intenzivan tržišni pritisak prisiliti 17 članica eurozone da poduzmu brže i učinkovitije korake, ali to se nije dogodilo.
I dok talijanski troškovi posudbe vrtoglavo rastu, ministri financija ne uspijevaju povećati opseg europskog fonda za pomoć kako su predvidjeli, a samim time ni riješiti ostale financijske probleme kao što je, recimo, fiskalna unija.
Ministri su se složili, javlja AP, da će se dio novca iz fonda koristiti za financijsku zaštitu 20 do 30 posto investitora koji su kupili nove obveznice "problematičnih“ zemalja eurozone.
– Učinili smo važne pomake kad je riječ o mnogim stvarima – kazao je Jean-Claude Juncker, šef eurozone, te dodao da se donesenim odlukama pokazuje koliko su zemlje članice odlučne učiniti sve potrebno kako bi sačuvale financijsku sigurnost eura.
Olli Rehn naglasio je da države eurozone moraju odmah poraditi na mnogim financijskim pitanjima kako bi smanjile svjetski pritisak na euro.
– Ne postoji jednostavno rješenje koje će nas izvući iz ove krize – smatra Rehn.
I na TV i u novinama samo kod nas novinari pričaju o neodrživosti Eura. Pa zar su kod nas naj bolji stručnjaci koji jedini znaju da će Euro nestati. Takovi napisi i komentari idu polako na onu stvar. Bude li trebalo Merkelica će napraviti elitnu EU i spasiti Euro. Mislim da je naj veči problem Engleska koju bi trebalo pod hitno izbaciti iz EU jer ionako je otočna zemlja, ne prihvaća Euro a petlja se u sve.