Antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe GRECO objavilo je jučer izvješće o ispunjavanju preporuka vezanih za sprečavanje korupcije među saborskim zastupnicima, sucima i državnim odvjetnicima. Iako su uočeni neki pomaci, iz izvješća se da zaključiti da je Hrvatska na ovom planu još daleko od efikasnog sustava borbe protiv sukoba interesa i korupcije među parlamentarcima i u pravosuđu.
Nužne dorade sustava
GRECO je ovoga puta potpuno zadovoljan kadrovskim jačanjem Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa dužnosnika i aktivnijom preventivnom ulogom tog tijela u odnosu na saborske zastupnike. Napominju, međutim, da su obaviješteni o namjeri Vlade da izmijeni Zakon o sprječavanju sukoba interesa i činjenici da se Povjerenstvo oštro usprotivilo najavljenim promjenama. Podsjetimo, riječ je o zakonu koji bi, sudeći prema izjavama ministra uprave Lovre Kuščevića, mogao rezultirati znatno manjim ovlastima Povjerenstva, a iz GRECO-a poručuju da očekuju da će ih Vlada detaljno izvijestiti o opsegu i širini reforme koju namjerava provesti. GRECO je vrlo nezadovoljan i odgovorom Sabora na preporuku da se donese etički kodeks za zastupnike. Kažu da žale jer Sabor u četiri godine nije uspio donijeti taj dokument i da očekuju “odlučno djelovanje u tom području”.
Djelomično ispunjenima GRECO smatra preporuke vezane uz potrebu transparentnijeg i o politici neovisnijeg izbora predsjednika Vrhovnog suda i glavnog državnog odvjetnika. Iako su zakonske odredbe o izboru tih dužnosnika promijenjene, GRECO je samo djelomično zadovoljan učinjenim. Smatraju da su uloge Državnog sudbenog i Državnoodvjetničkog vijeća svedene na puko raspisivanje natječaja i prikupljanja kandidatura za imenovanje predsjednika Vrhovnog suda i glavnog državnog odvjetnika, odnosno da igraju puku “depozitnu ulogu”, dok je odlučivanje i dalje u domeni politike. Zato očekuju daljnje dorade sustava po kojem se biraju ovi dužnosnici, koje bi trebale osigurati veću transparentnost, ravnotežu utjecaja izvršne, zakonodavne i sudbene vlasti i ukloniti percepciju nepoštenja ili pristranosti kod ovih imenovanja.
GRECO je zadovoljan naporima Hrvatske da osigura objave imovinskih kartica sudaca, no kako čitav sustav još nije primijenjen, i na tu su preporuku uzvratili da ostaju djelomično zadovoljni.
Zadani ustavni okvir
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković zadovoljan je, pak, onim što je Hrvatska učinila na ispunjenju GRECO-ovih preporuka. Kada je riječ o nedonošenju etičkog kodeksa za zastupnike, kaže kako je puno materije koju bi po preporuci GRECO-a trebalo ugraditi u taj kodeks u Hrvatskoj već obrađeno saborskim Poslovnikom i Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Kada je riječ o izboru predsjednika Vrhovnog suda i glavnog državnog odvjetnika, Bošnjaković ističe da je sadašnja Vlada napravila velik iskorak u okviru ustavnih odredbi po kojima se provode ti izbori.
– Naš ustav kaže da predsjednika Vrhovnog suda bira predsjednica RH i to je zadani ustavni okvir. No, dosad nije bilo javnog poziva za kandidate, a ovim izmjenama postupak je učinjen puno transparentnijim – objašnjava Bošnjaković. Podsjeća da zahtjev Opće sjednice Vrhovnog suda da se za predsjednika mogu birati samo suci Vrhovnog suda nije bilo moguće ispuniti.
Pogledajte video: Usporedba Hrvatske i Slovenije