SPORAZUM UN-a

Greenpeace upozorava: 'Zaštita 30% svjetskih mora jedini je način da se izbjegne katastrofa'

Foto: NATALIE THOMAS/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Greenpeace's Arctic Sunrise ship navigates through floating ice in the Arctic Ocean
Foto: Victoria Jones/PRESS ASSOCIATION
Greenpeace Operation Ocean Witness patrol
Foto: NEW ZEALAND POLICE/REUTERS
A view shows bags of cocaine in a net floating in the Pacific Ocean
Pasica - Rezolucija Zemlja
20.02.2023.
u 11:24
U ponedjeljak počinju završni pregovori o UN-ovu Sporazumu o svjetskim morima koji može omogućiti stvaranje mreža morskih rezervata koje će pokriti barem 30 posto svjetskih mora. Sporazum je trebao biti dogovoren još prošle godine, ali nije uspio zbog pitanja financija, izgradnje kapaciteta i pravedne raspodjele koristi od morskih genetskih resursa
Pogledaj originalni članak

Greenpeace Hrvatska uputio je ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu dopis s preporukama vladama kako uspješno okončati pregovore o UN-ovu Sporazumu o svjetskim morima, o čemu u ponedjeljak počinju završni pregovori u New Yorku. Bez čvrstog sporazuma praktički je nemoguće stvoriti mreže morskih rezervata koji će pokriti najmanje 30 posto svjetskih mora do 2030., tzv. “cilj 30 puta 30” koji je dogovoren na konferenciji COP15 u Montrealu u prosincu 2022., priopćio je Greenpeace Hrvatska. 

Ususret početku pregovora, voditeljica Greenpeaceove kampanje za oceane i savjetnica za polarne krajeve Laura Meller upozorila je da su znanstvenici bili jasni - zaštita 30 posto svjetskih mora do 2030. apsolutni je minimum potreban za sprječavanje katastrofe. Više od 50 članica Koalicije visokih ambicija, među kojima je i Hrvatska, obećale su dogovoriti sporazum 2022. godine, ali nisu uspjele. Mnogi od navodnih zagovornika zaštite oceana s tzv. globalnog sjevera odbijali su kompromis oko ključnih pitanja kao što su financiranje i raspodjela dobiti od tzv. morskih genetskih resursa sve do posljednjih dana pregovora.

Sporna pitanja koja treba riješiti su financije, izgradnja kapaciteta i pravedna raspodjela koristi od morskih genetskih resursa. Rješenje tih sporova ovisi o tome hoće li zemlje globalnog sjevera dati poštenu i vjerodostojnu ponudu globalnom jugu. Sporazum mora omogućiti uspostavljanje potpuno zaštićenih rezervata u otvorenim morima te zabraniti štetne prakse kao što su prekomjerni izlov ribe i rudarenje u morskim dubinama. 

Konferencija stranaka (COP) stvorena sporazumom mora biti kadra donositi odluke o svim potencijalno štetnim aktivnostima, uključujući ribolov unutar zaštićenih rezervata, bez prepuštanja nadležnosti nefunkcionalnim tijelima pojedinih sektora koja brinu samo o kratkoročnim interesima i profitu.  COP bi također trebao odlučivati većinom glasova, a ne temeljem konsenzusa, kako bi se izbjeglo usporavanje ili blokiranje napretka djelovanjem pojedinih zemalja, ističe Greenpeace Hrvatska.

Pasica - Rezolucija Zemlja

>> VIDEO: Blizanke Ana i Marija Vrtarić crne lipicance jašu od svoje pete godine

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.