Pedesetak „Grguraca“, kako se sami nazivaju, okupilo se danas na Svetom Grguru, otoku nadomak Golom otoku. Obilježili su tako 23. kolovoza, Dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima. Nakon polaganja cvijeća i svijeća na spomen-ploču Vlade RH posvećenu svim žrtvama komunističkog režima stradalih na Sv. Grguru, postavljena je i ploča Udruge hrvatskih logoraša koncentracijskog logora otoka Grgur.
– Prvi se put obnavljaju sjećanja na proživljenu muku i patnju. Očekivalo se službeno otvorenje, ali nakon 17 godina inicijative Općine Lopar ovo je korak naprijed, obilježavanje tragedije koja se na ovom otoku dogodila. Postoje razna tumačenja istine, ali istina pravih sudionika treba biti zapisana – kazao je pred okupljenima Alen Andreškić, načelnik Općine Lopar.
Okupljeni bivši logoraši očekivali su dolazak i predstavnika Vlade, spominjao se dolazak ministra Jandrokovića, Mlakara i Andrije Hebranga, koji se danas na Grguru nisu pojavili. Svojim se supatnicima, bivšim logorašima obratio i Vice Vukojević, predsjednik Udruge hrvatskih logoraša koncentracijskog logora otoka Grgur, prisjetivši se dolaska na ozloglašeni otok. Poslije putovanja po zatvorima ukrcali su nas na brod Vila i iskrcali ovdje, kazao je Vukojević prizivajući u sjećanje prve dane uzništva, kada su ih, po dolasku, dijelili u grupe. Svi smo bili za hrvatsku državu, za demokraciju, a dobili smo zatvor i dvije godine „zaštitne ustanove“ Grgur.
Najmlađi, Petar Jonjić, imao je 16 godina, ostali su uglavnom bili studenti, a najstariji među njima imao je tek 30-ak godina. U novoj Hrvatskoj imali smo, kazao je Vukojević, četiri saborska zastupnika, potpredsjednika Vlade, više državnih tajnika, jednog u Državnom odvjetništvu, veleposlanika u Svetoj Stolici, suca Ustavnog suda, više dužnosnika u Hrvatskoj vojsci, rukovodećih dužnosnika u gospodarstvu i zdravstvu.
– Pobijedili smo, naša država i demokracija. Komunisti su sami sebe osudili propašću komunizma – zaključio je V. Vukojević uoči mise koju je na Sv. Grguru služio vlč. Robert Ružić. Svoje je „Grgurce“ pozdravio i Želimir Kužatko, autor knjige „Otok Sveti Grgur hrvatski Gulag“.
Današnjim posjetom svojih su se uzničkih dana prisjetili prof. dr. Šime Mihatov i prof. Ive Livljanić. Dr. Mihatov, inače kasnije predstojnik Klinike Sestara milosrdnica u Zagrebu, na Grguru je završio kao student medicine.
– Sudjelovao sam u studentskim prosvjedima i zbog kršenja javnog reda i mira, od 1959. do 1961. proboravio u „posebnoj ustanovi“, Grguru, bez sudskog procesa. Nakon mjesec dana zatvora u Petrinjskoj i nekoliko mjeseci u Savskoj, završio sam na ovome otoku – kazao nam je prof. dr. Š. Mihatov koji je „kaznu“ odslužio radeći u kamenolomu. Kao student romanistike i sudionik studentskih prosvjeda na Grguru je završio i Ive Livljanić, koji za sobom ima dva veleposlanička mandata u Svetoj Stolici, a potom i u Čileu.
– Zamislite apsurda, ja sam u zatvoru uhićen, nakon ćelije bez sunca i mjeseca u Savskoj, dvije sam godine proveo na Grguru. Do 90-ih bio sam građanin drugog reda – kazao nam je prof. Livljanić uvjeren da se o stravičnim zločinima komunizma u Hrvatskoj još nije spremno govoriti. Obojica su se prisjetila i pjesnika Joje Ricova, koji im je svojim humorom olakšavao teške zatočeničke dane.
..a kada cé se pocéti snimati dokumentarni-filmovi , o svjedocénjima ??...ili se céka da svi \"antifasiti\"-pomru ??