\"Odsad će poštenje ući u modu\", prvi je \"cvrkut\" koji je na svom Twitteru napisao bivši komičar Beppe Grillo, kada su procjene izbornih rezultata govorile da njegov pokret Pet zvjezdica dobiva četvrtinu glasova.
Najčitaniji blog
Beppe Grillo (grillo jest zrikavac) uspio je pomutiti razmišljanja talijanskih birača, a sada i zabrinuti političare. Kaže kako ne želi imati 10, 20 ili 50 posto glasova, želi sto posto, želi preokret nakon kojeg bi ljudi preko interneta upravljali svime, izjašnjavali se o svemu unutar mreže, pa nisu potrebne ni novine ni televizije ni političke stranke. Iza \"internetske demokracije\" stoji njegov savjetnik Gianroberto Casaleggio. Riječ je o čovjeku koji vodi Grillov blog, jedan od najpraćenijih u svijetu, koji stvara strategiju pokreta Pet zvjezdica.
Giuseppe Piero Grillo, poznatiji kao Beppe Grillo, rođen u Genovi 1948., započeo je karijeru kao komičar, a sada njegov pokret može biti odlučujući za Italiju. Tijekom satiričkih nastupa na televiziji i kazališnim pozornicama otvoreno je kritizirao političare, ali i određena ponašanja u ekonomiji. Tijekom emisije državne televizije RAI 1986. godine, za tadašnjeg premijera Bettina Craxija kazao je da je korumpiran, a četiri godina kasnije izbila je afera – Craxi je pobjegao u Tunis.
Grillo je, na primjer, nekoliko godina najavljivao propast tvrtke Parmalat, zatim je kritizirao banke, propagandna poduzeća, nepotrebno trošenje u proizvodnji te nepotrebnu birokraciju.
Naziv pokreta Pet zvjezdica dolazi od pet osnovnih tema koje su u središtu ideologije pokreta: voda kao javno dobro, održivi promet, razvitak lokalne održive proizvodnje, besplatno povezivanje u internetsku mrežu i zaštita okolice.
Političari se moraju smatrati zaposlenicima građana po ugovoru. Kada istekne ugovor, zaposlenici se moraju vratiti drugim poslovima. Takav ugovor ne smije trajati dulje od dva izborna mandata.
Predlaže se ukidanje svih monopola, rezovi u državnoj potrošnji daljnjom digitalizacijom uprave, ukidanje subvencioniranja tiskovina, uvođenje plafona za plaće menadžera u državnim kompanijama, smanjenje na 20 godina prava nad intelektualnim vlasništvom, besplatni internet za sve građane... Mladi u ovim izbornim rezultatima vide početak prave revolucije.
Kult ličnosti
No, pokret je temeljen na jednom čovjeku, na Grillu, koji pak ne samo što se nije kandidirao za ulazak u parlament nego ne želi biti ni premijerom, već osobom koja će usmjeravati parlamentarce izabrane s njegovim pokretom. Koliko je pokret demokratski, odnosno koliko ovisi o jednom čovjeku – Grillu? Stvara li se neki novi kult ličnosti, nova diktatura ili se demokracija širi internetskom mrežom?
I Rade Bulat, ratni zločinac koji je izbjegao pravdi, promatrao je hladnokrvna smaknuća Hrvata kod JazovkeMijo Samac jedan je od rijetkih partizanskih zarobljenika koji se živ vratio s Jazovke. U taj su ponor, pokraj žumberačkog mjesta Sošice, borci zadojeni komunističkom ideologijom bacali uokolo jame zaklane i ubijene ratne stradalnike.