Poslali pismo Bundestagu

Grupa bivših diplomata traži Schmidtov opoziv

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Konferencija za medije Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Konferencija za medije Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Konferencija za medije Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta
12.02.2023.
u 00:14
Visoki predstavnik ima širok raspon ovlasti, od donošenja zakona do smjenjivanja javnih dužnosnika.
Pogledaj originalni članak

Skupina bivših diplomata traži opoziv Christiana Schmidta, visokog predstavnika međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu. U pismu upućenom Odboru za vanjske poslove njemačkog Bundestaga optužuju političara CSU-a da je nanio "trajnu štetu" mirovnom procesu u BiH i ugledu Savezne Republike Njemačke, piše časopis Spiegel. Autori pisma ističu kako "od njegova imenovanja 2021. Schmidtovo djelovanje promiče nacionalističke snage i štiti one koji rade na potkopavanju i uništenju države", a u pismu ga najviše optužuju za pogodovanje hrvatskoj strani. Primjerice, autori pisma tvrde da je Schmidt dopustio hrvatskoj vladi da ga iskorištava promjenom izbornog zakona u BiH.

"Osim toga, na nogometnom SP-u pojavio se ispred zastave raspuštene hrvatske paradržave i dao lažne informacije odboru britanskog parlamenta o nalogu koji je dobio iz Hrvatske", navodi se u pismu.

Autori, među kojima je i bivši njemački veleposlanik u Sjevernoj Makedoniji te bivši zaposlenici u administraciji visokog predstavnika, pozivaju da se učini "sve što je potrebno" za njegovo smjenjivanje s dužnosti. Schmidt odbacuje optužbe i optužuje autore da se služe lažima.

intervju s josipom juratovićem

Zastupnik SPD-a u Bundestagu o odrastanju u Koprivnici, radu u autoindustriji i ulasku u politiku

"Nijemci su na nas gledali kao na gastarbajtere jer smo se tako i ponašali. Mi smo došli tu s ciljem da ostanemo 4-5 godina, uštedimo da izgradimo kuće i onda se vratimo. Ja sam već tada odskakao, ali tako se velika većina ponašala. Kad sam 1984. kupio u Njemačkoj kuću, sjećam se kako su mi se rugali da sam budala, lud, zašto kupujem kuću, mi ćemo se svi vratiti."

Mjesto visokog predstavnika uspostavljeno je nakon rata u BiH kako bi nadgledao civilni dio Daytonskog mirovnog sporazuma. Visoki predstavnik ima širok raspon ovlasti, od donošenja zakona do smjenjivanja javnih dužnosnika. O Schmidtu se u javnosti raspravlja od njegova imenovanja 2021., primjerice prošle godine se u kolovozu morao braniti zbog izljeva bijesa prema jednoj novinarki, a bošnjačka javnost ga od samog početka proziva za pogodovanje Hrvatima.

Optužbe iz pisma sada ispituje Odbor za vanjske poslove njemačkog parlamenta. SPD-ov političar i predsjednik Odbora Michael Roth rekao je za Spiegel da pismo shvaća kao priliku da pozove Christiana Schmidta da razgovara s odgovornim kolegama u Odboru za vanjske poslove o tim optužbama. Schmidt je Odboru najavio svoj odgovor na kritike. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
00:51 12.02.2023.

Ovo su sve zakuvali Bosnjaci koji su u njemackoj u parlamentu...Nebi dali osnovna prava Hrvatin u BIH..Obicna bagra.

Avatar 15545
15545
01:25 12.02.2023.

Nikad Svabi ne vjeruj, nit njegovi konjusari...