Poruka SDLSN-a

'GSV ne smije postati stroj za maglu'

Foto: SDLSN
'GSV ne smije postati stroj za maglu'
26.07.2013.
u 12:38
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika poručio je u priopćenju želi u procesu savjetovanja sa sindikatima sudjelovati izravno, a ne putem GSV-a
Pogledaj originalni članak

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika poručio je u priopćenju želi "u procesu savjetovanja sa sindikatima sudjelovati izravno, temeljem prava koje je s Vladom RH ugovorio Sporazumom o socijalnom partnerstvu u reformi državne uprave i poslovnika Vlade, a ne putem GSV-a, koji može i treba biti mjesto razgovora socijalnih partnera, ali ne i ekskluzivni klub u kojem će osmjesi i sretne misli političara biti kulisa za ignoriranje stvarnosti".

"Ukazanje premijera Zorana Milanovića na konstituirajućoj sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća, nakon samo dvije godine provedene na funkciji prvog čovjeka izvršne vlasti trebalo je pokazati koliko Vlada drži do tripartitnog socijalnog dijaloga. Do njegovog ranijeg pojavljivanja na GSV-u nije došlo, moglo se zaključiti iz njegove izjave, zato jer se dosad socijalni dijalog vodio na tajnim mjestima, u mračnim sobama i s navučenim zavjesama. Milanović je tako na GSV-u ponovno upalio svjetlo i svojom pojavom obasjao ovo tijelo, a jednim od zaključaka da se zakoni u Saboru „opreme" i mišljenjem GSV-a odmah je pokazao kako će se ubuduće raditi javno i transparentno.

"Hoće li Vlada ubuduće sa socijalnim partnerima raspravljati samo na GSV-u?"

Međutim, znači li to da će Vlada i njezina tijela koja pripremaju zakonske prijedloge, uredbe i druge podzakonske akte, strategije i programe ubuduće sa socijalnim partnerima raspravljati samo na GSV-u? Poslovnikom Vlade propisano je da su središnja tijela državne uprave dužna, u pravilu, u pripremi prijedloga i mišljenja za Vladu uputiti ih na mišljenje strukovnim udruženjima i udrugama u čiji djelokrug spadaju pitanja koja su predmet tih prijedloga i mišljenja.

Kada su sindikati u pitanju, središnja tijela ovu obvezu, u pravilu, nisu poštovala i Vlada je o zakonskim i drugim prijedlozima raspravljala bez mišljenja onih na koje se odnose. Brojni su kolektivni ugovori u kojima stoji obveza konzultiranja sa sindikatima pri donošenju propisa iz područja na kojem djeluju. No, ministri koji su ih potpisali na ove se obveze ne obaziru. Neki su sindikati, poput Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH, s Vladom, doduše onom bivšom, sklopili sporazume o suradnji na području izrade propisa kojima se regulira status i plaće službenika, u kojima je Vlada preuzela obvezu uključivanja predstavnika sindikata u radne skupine za izradu zakona uredbi. Ova Vlada takve sporazume nije stavila izvan snage, ali ih ne poštuje.

"Upozorenje sindikalnim predstavnicima u GSV-u da ne pristanu biti „gorivo" stroja za maglu"

Može li se stoga jednim zaključkom GSV-a prebrisati dosadašnja loša praksa i potpuno ignoriranje „bilateralnog" socijalnog dijaloga na svim razinama? Posebice stoga što socijalni dijalog koji se vodi na GSV-u nije zamjena neposrednog socijalnog dijaloga na relaciji poslodavac - sindikat, niti on Vladu može abolirati od obveza koje ima zapisane u svom poslovniku, zakonima, sporazumima sa sindikatima ili su ih njezini ministri ugovorili kolektivnim ugovorima. SDLSN stoga upozorava sindikalne predstavnike u GSV-u da ne pristanu biti „gorivo" stroja za maglu kojim će se prikriti demokratski deficit ove Vlade kad je u pitanju stvarni socijalni dijalog sa sindikatima.

A Vlada i dalje nastavlja po svome pa tako već priprema novi zakon o državnoj službi i zakon o plaćama u javnim i državnim službama a da, za razliku od prethodne Vlade koju toliko voli kritizirati, nije u radne skupine uključila predstavnike sindikata premda im o ovim propisima ovisi egzistencija.  SDLSN kao sindikat službenika i namještenika želi u ovom procesu savjetovanja sa sindikatima sudjelovati izravno, temeljem prava koje je s Vladom RH ugovorio Sporazumom o socijalnom partnerstvu u reformi državne uprave i poslovnika Vlade, a ne putem GSV-a, koji može i treba biti mjesto razgovora socijalnih partnera, ali ne i ekskluzivni klub u kojem će osmjesi i sretne misli političara biti kulisa za ignoriranje stvarnosti. Umjesto toga, nudi mu se novi sporazum o socijalnom partnerstvu, ali se prostor suradnje želi svesti isključivo na materijalni položaj koji je posljedica sistemskih propisa čiji sadržaj sindikati obićno saznaju kada bude objavljen dnevni red jednice Vlade na kojoj su prihvaćeni.

>> Premijer Milanović obećao odazivati se na važne sastanke

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.