Sjednica GSV-a

GSV: Osniva se jamstveni fond za one koji ne primaju plaće

Foto: Petar Glebov/Pixsell
GSV: Osniva se jamstveni fond za one koji ne primaju plaće
25.03.2011.
u 22:04
I sada je neisplata plaća kazneno dijelo, ali ne ako je napravljen obračun plaće. To bi se trebalo promjeniti
Pogledaj originalni članak

Predstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata nakon maratonskog petosatnog sastanka dogovorili su da će se napokon utvrditi točna imena poslodavaca koji ne isplaćuju plaće radnicima ili ne uplaćuju doprinose, te da će oni koji ne isplaćuju plaće biti sankcionirani.

Prema mišljenju sindikata to bi trebalo biti trenirano kao kazneno dijelo. Naime i sada je neisplata plaća kazneno dijelo, ali ne ako je napravljen obračun plaće. Sada bi se to trebalo promjeniti. Dogovoreno je i osnivanje jamstvenog fonda iz kojeg bi se ubuduće isplaćivale plaće zaposlenicima koji ne primaju plaću. Prema podacima, rekao je Matko Bolanča u ime poslodavaca, za nešto manje od tri posto zaposlenika se ne isplaćuju doprinosi.

Porezna uprava će do 15. travnja utvrditi poslovne subjekte koji te doprinose ne uplaćuju kao i one koji je isplaćuju plaće te ih usporediti odnosno nadopuniti ih s podacima koje imaju sindikati. Ministarstvo financija će u istom roku pripremiti podatke o poslovnim subjektima koji posluju bez zaposlenih radnika a ne ispunjavaju obveze a kako bi se nad njima pokrenuo skraćeni stečajni postupak. Nad njih 250 taj postupak je već pokrenut. Kroz mjesec dana Ministarstvo pravosuđa trebalo bi predložiti izmjenu zakona kojim bi se poslodavcima koji ne podmiruju svoje obveze onemogući osnivanje novih tvrtki.

- Do 20. travnja Ministarstvo financija, pravosuđa i gospodarstva predložit će zakonska rješenja koja će onemogućiti neisplatu plaća– rekao je nakon sjednice GSV-a ministar Božidar Kalmeta u ime Vlade.

Na sastanku se govorilo i o štrajku u Večernjem listu te se Ministarstvo gospodarstva, kako je rekao u ime sindikata Zdenko Mućnjak  "zadužilo da utvrdi rad tzv. Free lancera, odnosno je li njihov rad u skladu s radnim zakonodavstvom, a vezano za ugrožavanje radno pravnog statusa stalno zaposlenih radnika"

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 39

Avatar broz
broz
00:33 26.03.2011.

0vim likovima treba Remetinec,to im zdušno želim.

Avatar bakunjin
bakunjin
08:23 26.03.2011.

Zanimljivo je kako naše tiskovine uspjevaju zobiči protesne skupove kao npr. onaj u Madisonu (Wisconsin) cca 100 000 ljudi, pa onaj jučerašnji u Briselu, pa ovaj današnji što se sprema u Londonu i sl.

OB
-obrisani-
07:08 26.03.2011.

Zločince sa slike u tamnicu za sva vremena.