Summit supersila

H. Clinton: Ovo je prijelomna točka u odnosima SAD i Kine

Foto: AFP
H. Clinton: Ovo je prijelomna točka u odnosima SAD i Kine
18.01.2011.
u 22:17
Predsjednik NR Kine Hu Jintao provest će u posjetu SAD-u i Baracku Obami tri dana, tijekom kojih će se lomiti koplja oko juana, dolara, ljudskih prava, naoružanja. Oba predsjednika očekuju teške pregovore, ali žele korisni kompromis
Pogledaj originalni članak

Uoči dolaska Hua Jintaoa u trodnevni posjet Washingtonu, kineski predsjednik izjavio je da u odnosima SAD-a i Kine postoje razlike i osjetljiva pitanja, ali da će suradnja najbolje koristi objema stranama.

Od juana do Nobela

Jednu od njegovih rijetkih izjava za strane medije prenio je BBC, a sličan nastup od strane Baracka Obame najavljuju i američki politički komentatori. Izvjesno je da će SAD nastojati pridobiti Kinu da se otvori uvozu američke robe i dopusti da kineska valuta juana postigne realniju cijenu, jer su trenutno zbog njegove podcijenjenosti kineski izvozni proizvodi u svijetu znatno jeftiniji od američkih.

Jedna od važnijih tema bit će i ubrzana modernizacija kineskog naoružanja, u vezi koje će ministar obrane Robert Gates kineskog predsjednika suočiti s time da SAD ide u novi krug osuvremenjivanja svoga naoružanja, a na repertoaru će se zasigurno naći i netom predstavljeni kineski nevidljivi vojni avion J-20. Za vječnu temu ljudskih prava u Kini bit će zadužena državna tajnica Hillary Clinton koja će naglasak staviti na utamničena dobitnika Nobelove nagrade za mir Liua Xiaoboa. O trgovini i monetarnoj politici s kineskim predsjednikom razgovarat će ministar financija Timothy Geithner.

Što učiniti s dolarom?

Zastupnici u Senatu inače pritišću Kongres na “kažnjavanje” Kine zbog tečaja juana. Kina pak uzvraća da je tečaj juana realan, ali da treba preispitati status dolara kao svjetske valute, njegov tečaj i niske kamate u SAD-u. H. Clinton je izjavila da su odnosi dviju supersila na prijelomnoj točki. Uoči sastanka zabilježeni su prosvjedi protiv politike Kine u Tibetu, a najavljena su i okupljanja aktivista za ljudska prava, Ujgura, Tajvanaca i ostalih skupina.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 121

ST
Stockholm
12:46 19.01.2011.

bubitoma: Nas je zuljala i Nacisticka Nemacka pa nje nema vise. ------------------------------------------------------------------------------- Pa ni Velike Srbije nema vise, nego je s njom k mobilnim telefonima Nokie: svake su godine manji ... Osim toga, cetnici nisu bas pomogli, da Njemacke nestane ... bas obratno ... PS. Pise se nacisticka, a ne Nacisticka brate moj ...

OB
-obrisani-
15:07 19.01.2011.

Stockholm kako si preziveo islamisko raketiranje Malmea . Koliko ima mrtvih? Daj pisi nam malo tome. Zar nisi bio na uvidjaj. Da li Malme svetli nocu kao Las Vegas. Informisi nas, zeljni smo te informacije . Molim te! Molim te!

ST
Stockholm
14:42 19.01.2011.

19.01.2011. u 12:56h primjedba je napisao/la: Stocki pozdrav... Zausatvit cemo mi to na neki nacin.... Ali VJERUJ TI meni.... Iran nece imati nuklearne bombe :-) ---------------------------------- Pa jasno da nece! Amen!