Prije 20 godina mislilo se da će Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju završiti svoj rad za godinu-dvije. Baš nitko nije očekivao da ćemo i nakon 20 godina čekati presude tog suda na kojem su podignute optužnice protiv 161 osobe, rekao je potpredsjednik tog suda Carmel Agius danas u Zagrebu na konferenciji tzv. outreach programa "Naslijeđe MKSJ-a u bivšoj Jugoslaviji" koji su sponzorirali EU i vlade Nizozemske i Švicarske a organizirao MKSJ.
Najvažnija poruka koju je svijetu, ali i političkim i vojnim vođama, kaže Agius, odaslao Haaški sud jest: "Dani nekažnjenog počinjenja takvih kaznenih djela su završeni!" Agius se iznenadio kad je od zamjenice predsjednika Vrhovnog suda Ane Garačić čuo da više nema prepreka da se haaški dokazi koriste i na hrvatskim sudovima, koji imaju 99 predmeta protiv 519 optuženika, uglavnom nedostupnih.
Prof. dr. Zlata Đurđević kritički se osvrnula na jedan od najkontroverznijih i najlošijih zakona koji je neprovediv i proizvodi samo političke učinke, i to loše. Zakonom o ništetnosti zakonodavac je samo pokazao da nema elementarna pravna znanja. Ustavni sud trebao je hitno reagirati, no ispravnije je, kaže Đurđević, da politička vlast stavi zakon izvan snage i međunarodnim ugovorom spriječi ponavljanje slučaja Purda, od čega strepi i vukovarska liječnica Sadika Biluš.
Prof dr. Ksenija Turković založila se da žrtve i u našim zakonima dobiju prava koja im daje Međunarodni kazneni sud, te za fond za obeštećenje žrtava. Marija Slišković je uime žrtava prigovorila selektivnosti pravde jer nije procesuiran "inkubator ratnih zločina, već samo pilići", a Julijana Rosandić prigovorila je na inertnim procesima u RH.
>> ICTY u hrvatskim srednjim školama pokrenuo program upoznavanja
Haaški sud je lakrdija od pravosuđa kao i hrvatsko "pravosuđe"