Havana se danas oprostila od Fidela Castra, svog heroja, spasitelja od Batistina režima.
Još od sinoć za sav je promet bio zatvoren širi dio grada oko Trga revolucije, na kojem je jutros izložen njegov pepeo, uz jake snage sigurnosti. Rijeke ljudi slijevale su se iz svih smjerova prema trgu od ranih jutarnjih sati. Povorke su činile pretežno mladi i studenti, koji su se od Fidela opraštali uzvicima "Patria Fidel, Viva Fidel". Posebno su tužni danas bili studenti koji su u povorci prema Trgu revolucije nosili transparente, ali i 10-metarsku kubansku zastavu. Ne čudi da su s posebnim žarom upravo studenti u povorci odjeveni u majice Sveučilišta došli na posljednji ispraćaj svog velikog vođe, jer zahvaljujući njemu Kubanci, ali i strani studenti, besplatno studiraju.
– Mogu li i ja studirati medicinu u Havani, jesam li prestara, koji su preduvjeti? – morala sam to pitati Kubanca Juana Antonija Lorenza Moralesa, diplomiranog profesora engleskog jezika.
– Naravno da možeš, svatko može. Jedino moraš poštovati obvezu da nakon završenog studija ne smiješ raditi privatnu medicinsku praksu. Smiješ raditi samo u državnim bolnicama, klinikama, ambulantama, čak i u svojoj zemlji. To je ono "što plaćaš" u zamjenu za besplatno školovanje – rekao je Lorenzo Morales.
Danas su sve aktivnosti u gradu odgođene, sve škole, muzeji, barovi, pa čak i hoteli, zatvorili su svoja vrata. Čak i hotel Park Central s pet zvjezdica bio je zatvoren za sve osim za goste. Na vratima nas je dočekao vratar.
– Zar ne znate da je umro naš predsjednik? – pitao me zapanjenog pogleda.
Danas sam svuda nailazila na zatvorena vrata, a dobila sam informaciju da je u gradu blokiran Wi-Fi signal. U to sam se i sama uvjerila hodajući satima od hotela do hotela.
Danas su zasigurno profitirali prodavači novina koji su jučerašnja i današnja izdanja prodavali znatno skuplje, po cijeni od 1 CUC-a, što je u protuvrijednosti 1 euro, umjesto uobičajene cijene u protuvrijednosti od 30 lipa. Tako su u jedan dan zaradili vjerojatno tjednu, ili čak i mjesečnu plaću, jer novine su danas bile itekako tražena roba.
Nekoliko puta kroz dan čuo se top s tvrđave smještene na zidu koji okružuje grad s mora, a koji je u prošlosti služio za obranu Havane od neprijatelja. Danas su se u cijelom gradu mogle vidjeti raspoređene jake snage sigurnosti, a ulice su gotovo potpuno bile prazne. Moglo se ući u tek poneki bar. Novinarima je bilo zabranjeno prići samom spomeniku bez posebne dozvole, a na koju su novinari čekali i nekoliko sati.
Fidelov pepeo bit će na istom mjestu izložen i sutra do 22 sata, a onda kreće na četverodnevni put prema svom vječnom počivalištu na groblju u Santiago de Cuba.
A kao u onoj bivšoj državi je bilo drugačije , sve smo mi to proživili jadna li nam nana, cuba je mila majka, a ovo šta sad proživljavamo je čisti pakao, i nikako da izađemo iz njega, bojim se da i nećemo nikad, tek sad vidim da je lustracija nemoguća stvar, udba je naša sudba. ma koliko se god trudili iz pakla izać nećemo.