Treba li za 20. obljetnicu Oluje organizirati samo središnju proslavu u Kninu ili ima mjesta i za vojni mimohod, dvojba je o kojoj različite stavove imaju čak i hrvatske političke stranke desnog centra i desnice. Kako je HDZ prvi prije nekoliko tjedana zauzeo stav protiv vojnog mimohoda, a u osnivanju državnog Odbora vidi nečasnu igru premijera, sljedeći se izjasnio HSP Danijela Srba koji mimohod u Zagrebu vidi kao ponos sviju i znak snage HV-a. Pri tome smatraju i da svi domoljubi trebaju pohoditi i proslavu u Kninu. HDZ-ov glavni partner u domoljubnoj koaliciji HSS, međutim, i ovdje se potpuno slaže sa HDZ-om. Lider stranke Branko Hrg smatra da je ova dvojba još jedna nametnuta i nepotrebna tema.
– Nisam za vojni mimohod, kome ćemo se pokazivati, dovoljno je nama parada – kaže Hrg koji na prvo mjesto apsolutno stavlja proslavu u Kninu i pita se "tko bi to mogao dovesti u pitanje simbol naše pobjede".
I u HSP-u dr. Ante Starčević mišljenja su da proslava Oluje u Kninu ne može biti na isti dan kao i vojni mimohod u Zagrebu.
– Kad se radi o 5. kolovoza, proslava mora biti u Kninu. Što se tiče mimohoda, Zagreb je u kolovozu prazan i to nema smisla. Nemam ni službeni automobil ni avion da mogu ujutro biti u Kninu, a popodne u Zagrebu. Zbog toga sam protiv da se mimohod održi na isti dan kada i proslava u Kninu i podržavam ideju predsjednice da mimohod bude 2016. godine, na 25. obljetnicu postrojavanja ZNG-a – kaže Ivan Tepeš, predsjednik HSP-a dr. Ante Starčević.
Predsjednica Hrvatske konzervativne stranke Ruža Tomašić drži pak da bi se 20. obljetnica Oluje trebala slaviti više dana. Osim proslave u Kninu 5. kolovoza, Tomašić predlaže da se slavi i 6. i 7. kolovoza u Škabrnji i Vukovaru, a 8. kolovoza da se u Zagrebu organizira vojni mimohod.
– Ako budu dvije proslave, u Kninu i Zagrebu, ići ću u Knin jer ne želim trčati u Zagreb. Ali mislim da se zaista trebaju odvojiti te dvije proslave jer mnogi ljudi žele biti i u Kninu i u Zagrebu– smatra Tomašić.
U HDSSB-u se slažu s prijedlogom Vlade. Prijepodne proslava u Kninu, a poslijepodne mimohod u Zagrebu za njih je dobro rješenje za dostojanstveno obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti.
– Ovih smo dana suočeni s pokušajima politizacije nadolazeće proslave Dana pobjede u predizbornoj godini od strane pojedinih političkih opcija što je nedopustivo – stoji u priopćenju Dragana Vulina, predsjednika HDSSB-a. Čelnica inicijative U ime obitelji Željka Markić izbjegla se jasno opredijeliti je li samo za proslavu u Kninu ili podržava i održavanje mimohoda na isti dan u Zagrebu.
– Proslava u Kninu dugogodišnja je tradicija i važan, konkretan podsjetnik na to da smo mi Hrvati svoju slobodu i samostalnost bili prisiljeni izboriti, plaćajući ih najvišom cijenom – ljudskim životima i zdravljem. Što se tiče vojne parade u glavnom gradu, od toga hoće li se obnoviti i taj običaj od ove ili sljedeće godine mnogo je važnije da državni dužnosnici, ministri i premijer svaki dan svojim postupcima pokazuju poštovanje prema braniteljima koji su stvorili Hrvatsku vojsku i učinili je pobjedničkom – poručila je Markić.
Osnovi uvjet pri odluci dali treba biti mimohoda jest ako ga održimo dali možemo pokazati da je HV koliko-toliko ozbiljna vojna sila ako da može mimohod a ako ne, ne treba biti vojnog mimohoda ni sada ni slijedeće godine.