Hrvatska vlada smijenila je Ivana Mravka i cijelu upravu HEP-a. Ta je odluka donesena na užem kabinetu Vlade koji se sastao jutros. Novi čelnik uprave je Leo Begović, a na Begovićevo mjesto pomoćnika ministra gospodarstva dolazi Krešimir Ćosić.
Čeka ga budućnost
Podsjetimo, protiv Mravka i četvero njegovih suradnika iz HEP-a pokrenut je kazneni postupak zbog zloporaba ovlasti i položaja, odnosno fiktivnog zapošljavanja hadezeovca Rade Buljubašića koji je zapravo radio u HDZ-u. Osim o slučaju Mravak, vrh vladajuće stranke raspravljao je i o proračunu, a novinare je, potaknute nagađanjima o smjeni potpredsjednika Vlade Damira Polančeca, zanimalo kakva je njegova sudbina u Vladi.
– Njegova je sudbina da radi teške poslove, da treba privatizirati brodogradnju, njegova je sudbina da je predsjednik NO-a Ine i mora riješiti dugove te tvrtke, što ide dobrim smjerom. Njegova je sudbina danas bila da razgovara s radnicima Salonita. Sudbina mu je i da završi novi Zakon o radu. On dobro radi svoje poslove i čeka ga budućnost – kazala je premijerka i predsjednica HDZ-a.
Polančec pak na nagađanja da odlazi odgovara već poznatim riječima da svakog dana odlazi iz Vlade i drugog jutra se vraća. O odlasku i smjeni ne razmišlja, kaže, te dodaje da ne zna odakle dolaze te teze niti se želi time opterećivati. Prisjetio se i prosinca 2008. kada je “također vođena hajka, a s naslovnica je vrištalo: ‘Polančec odlazi’”. Polančec je istaknuo da je od MOL-a pisanim putem zatražio dozvolu da se objavi ugovor s tom mađarskom naftnom kompanijom o prodaji Ine. Nada se da će ugovor uskoro biti objavljen.
Ina prebija dug
– Kad se to dogodi, bit ću najmirniji čovjek jer će se vidjeti da u ugovoru nema ničeg spornog – kazao je sinoć. Na sjednici Nadzornog odbora Ine jučer je zaključeno da će MOL, mađarski vlasnik te kompanije, osigurati kredit Ini nakon što Vlada otkupi trgovanje plinom iz te tvrtke. Tim će kreditom Ina vratiti dug državi za trošarine i poreze, a u Ini tvrde da Vlada mora prvo otkupiti plinski biznis jer je preduvjet za nove kredite to da kompanija financira samo aktivnosti uključene u poslovni plan.
Drugim riječima, Ina će prebiti svoj dug s državom iako su obje strane demantirale da će se to napraviti. Što se tiče Inina duga državi, potpredsjednik Vlade kazao je da je menadžment Ine izradio prijedlog koji je onda Nadzorni odbor oblikovao u dva modela. Na sjednici NO-a Ine idućeg tjedna bit će odlučeno po kojem će modelu Ina riješiti dugove. .
očiti primjer miješanja politike u pravosuđe!