Uz dlaku

Heroj ovdje, zločinac tamo

17.10.2005.
u 19:29
Pogledaj originalni članak

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown potegao je za svojim visokim ovlastima i suspendirao odluku o preimenovanju Sarajevskog aerodroma u Međunarodni aerodrom "Alija Izetbegović" Sarajevo.

U obrazloženju svoje odluke Visoki predstavnik ističe da je to napravio u suglasju s Upravnim vijećem za provedbu mira, ali teška srca. Iz OHR-ova ureda čulo se da je "isuviše rano za donošenje takvih odluka", te da će se uskoro donijeti Uredba o postupku preimenovanja međunarodnih aerodroma u BiH.

Potez Visokoga žestoko je napalo i osporilo Predsjedništvo Stranke demokratske akcije, kao i još neke stranke i udruge u Sarajevu. Tako se iz udruženja boraca "Zelene beretke" čulo da je Ashdown u isti koš strpao Izetbegovića s "prononsiranim ratnim zločincima Karadžićem i Bobanom".

Stara poštapalica "nema problema" u BiH jednostavno ne štima, jer u njoj "ima problema". Počelo je od stoljeća sedmog, a posebice od dolaska nove demokratske vlasti 1990. Ako se u jednom narodu spomene kakvo ime koje ima vezu s događajima u razdoblju od 1990. do 1995., druga dva naroda odmah se nakostriješe i zauzmu obrambeni gard. Zar su donositelji odluke o preimenovanju aerodroma u Sarajevu, što je vrlo hitro provedeno, kao da su slova bila davno salivena, a zavrtnji spremni, mislili da će svi s ushitom slijetati i polijetati s Izetbegovićeve zračne luke. Bezbeli da nisu!

Nego htjeli su izgledati veliki u svojim očima, u očima Izetbegovićeve obitelji, dobiti kakav nacionalni politički poen, jer, zaboga, uvijek je unosno trgovati imenom oca nacije, ma čiji on bio. Što nam je činiti u takvim situacijama? Hoće li se Bošnjak ili Srbin s ponosom šetati mostom "Dr. Franje Tuđmana" u Čapljini, hoće li osmijeh vedrine pratiti pogled Hrvata ili Bošnjaka kad prođe pored groblja u Brčkom gdje čuči spomenik Draži Mihailoviću?

Smiješno pitanje, reći ćete. Da, ali kako živjeti u državi gdje je radost jednoga naroda bol drugoga, heroj ovdje, zločinac tamo, osloboditelj u dolini, okupator na brdu? Možda je rješenje, ma kako bizarno zvučalo, da prvo svakome zaslužniku u konstitutivnom narodu njegovi mještani (ne političari) podignu spomenik, ili dadu ime ulici ili trgu u rodnom mjestu, pa kad se dokaže među svojima, neka se pokuša dalje širiti ime njegovo.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr