Sjedinjene Države prvi put u svojoj 240 godina dugoj povijesti za predsjedničkog kandidata imaju ženu. Demokratkinja Hillary Clintnon u utorak navečer s pravom je sebe proglasila osvajačicom predsjedničke nominacije svoje stranke prikupivši gotov četiri stotine glasove delegata više nego što joj je bilo potrebno.
Poštovanje prema Sandersu
U svome pobjedničkom govoru ona je svoga protivnika Bernieja Sandersa i sve njegove pristaše pozvala da stanu iza nje i njene povijesne prilike da postane prva žena na čelu SAD-a. Ona je također izrazila veliko poštovanje prema Sandersu koji je “uspio privući i pridobiti milijune birača, osobito onih mlađih”, naglasivši kao je njegova kampanja bila zaista izuzetna.
No Bernie Sanders ipak je odlučio boriti se do samoga kraja, točnije do stranačke konvencije koja se održava u srpnju u Philadelphiji. On je objasnio da je to borba za socijalnu, ekonomsku i rasnu pravdu i da od toga nikada neće odustati. Ipak, otpustio je više od polovice osoblja koje je vodilo njegovu kampanju.
Predsjednik Barack Obama, koji će za koji dan svoju podršku dati Hillary Clinton, pozvao je i nju i Sandersa na razgovore u Bijelu kuću. Već danas s Obamom će razgovarati Sanders. Predsjednikova namjera je da se stranka, nakon vrlo burne sezone predizbora, ujedini kako bi bila što jača u srazu s predsjedničkim kandidatom republikanaca Donaldom Trumpom. I sam Sanders, koji je i osobno zatražio sastanak s Obamam, kazao je da mu je cilj s predsjednikom dogovoriti kako dalje graditi na uspjesima koje je on s biračima postigao i kako sve to iskoristiti za povećavanje entuzijazma birača u tjednima i mjesecima kampanje koji stoje pred strankom.
Dvije vizije budućnosti
Obama je više puta upozoravao da je u trenutku kada treba biti siguran da Trump neće dobiti šansu da uđe u Bijelu kuću jedinstvo potrebno više nego ikada. Stoga nikako nije čudno što se Clinton u svome pobjedničkom govoru okrenula upravo prema Trumpu nazvavši ga potpuno nepodobnim da bude vrhovni zapovjednik. Ona je predsjedničke izbore u studenome nazvala bitkom između dviju potpuno suprotnih vizija budućnosti.
"ratni jastreb s lošom procjenom koji doživljava emocionalno uzbuđenje od ubijanja ljudi". "Glas za Hillary Clinton je glas za beskonačne i glupe ratove", poručio je Julian Assange, WikiLeaks.