"Crni petak" na talijanskim tržištima, tijekom kojega su prinosi na talijanske 10-godišnje državne obveznice narasli na 5,28 posto – što je 2,45 postotnih bodova više od prinosa na za EU referentne njemačke – te susljedna rasprodaja, koja je srušila indeks milanske burze za 3,5, a dionicu Unicredita, vlasnika Zagrebačke banke, za čak 7,9 % – nagnao je predsjednika Europskoga vijeća Hermana van Rompuya da u ponedjeljak na hitnome sastanku u Bruxellesu okupi predsjednika Europske središnje banke (ECB) Jeana-Claudea Tricheta, predsjednika eurozone luksemburškoga premijera i ministra financija Jeana-Claudea Junckera, predsjednika Europske komisije Josea Manuela Duraa Barrosa i europskoga povjerenika za gospodarske i monetarne poslove Ollija Rehna.
Iako je Van Rompuyev glasnogovornik Dirk de Backer ustvrdio kako nije riječ o kriznome sastanku nego tek o "usklađivanju stavova" pred sastanak ministara gospodarstva i financija euroskupine koji je počeo u ponedjeljak poslijepodne, već je kriza u Grčkoj – nakon koje su se špekulanti usmjerili na Portugal – bila dovoljna da ozbiljno ugrozi eurozonu. A Italija je treće najveće gospodarstvo u eurozoni, s razmjerno drugim najvećim državnim dugom nakon grčkoga, koji doseže 120 posto bruto domaćeg proizvoda.
Dok za izvlačenje iz gliba Grčke i Portugala – pa i Španjolske, koja ipak još nije toliko posrnula – u 750 milijarda eura teškome Europskome fondu za financijsku postojanost (EFSF) ima dovoljno novca, Italija je za taj fond prevelika. Prema ECB-ovu izvoru, EFSF bi, da se u njega smjesti i Italija, trebalo udvostručiti, na 1500 milijarda eura.
Njemačka savezna kancelarka Angel Merkel telefonski je u ponedjeljak razgovarala s talijanskim premijerom Silviom Berlusconijem, čiji je navodni pokušaj potkopavanja plana štednje ministra financija Giulija Tremontija bio povod špekulantima da napadnu talijanska tržišta. Zatražila je od njega da jasno pokaže da provodi na štednju usmjerene preobrazbe proračuna, kako bi povratio povjerenje ulagača.
U međuvremenu se države članice eurozone nisu još dogovorile kako dalje s Grčkom, koju dosadašnje polovične mjere nisu postavile na noge. Ministri euroskupine dobili su u ponedjeljak na stol mogućnost otkupa dospjelih grčkih državnih obveznica, francuski prijedlog da privatni financijaši zamijene 70 % grčkoga duga za 30-godišnje obveznice, zahtjev Njemačke, Nizozemske, Austrije i Finske da banke, osiguravajuća društva i drugi privatni vlasnici državnih obveznica dragovoljno snose "najveći dio" 110 milijarda eura teškoga drugoga dijela spašavanja Grčke, nakon 2013. godine, koji tek treba razraditi (u pregovorima s bankama oko toga nema napretka), te prijedlog Berlina da se grčke obveznice zamijene novima sedmogodišnjima, kao i da države članice otkupe i otpišu grčki dug.
Najozbiljnijima se čine upravo posljednja dva prijedloga, čija se kombinacija navodno već tehnički razrađuje, pa bi se za kraj srpnja sazvao poseban sastanak euroskupine na kojemu bi se prijedlog formalno prihvatilo.
Na sastanku koji je završio pred ponoć ministri Euroskupine tek su se načelno dogovorili da će zemljama koje koriste novac iz EFSF-a "uskoro" produljiti rok otplate i smanjiti kamate. Juncker je pazio da na završnoj konferenciji za novinare ni jednom riječju ne spomene Italiju, pa ni odgovarajući na izravna novinarska pitanja. Namjera je, očito, ostaviti dojam da je stanje u Italiji pod nadzorom.
Na sastanku Vijeća EU za gospodarstvo i novčarstvo (ECOFIN) u utorak ministrima Euroskupine pridružit će se kolege iz ostalih država članica EU. Očekuje se da će se dogovoriti kakvu komunikacijsku strategiju primijeniti glede spašavanja banka koje ne prođu na tzv. testu otpornosti, objava čijega se ishoda očekuje u petak.
Hitan sastanak čelnika EU – pad burze u Italiji izazvao uzbunu
Prema statistikama, osobe rođene u ovom horoskopskom znaku imaju najveće šanse za dobiti na lotu
FOTO/VIDEO Ovo je moćna raketa kojom Ukrajina smije udariti Rusiju. Domet joj je do 300 kilometara
SAD je prvi put isporučio rakete ATACMS Ukrajini u listopadu 2023., nakon višemjesečnog razmatranja. U paketu su bili samo stariji modeli s dometom od 165 kilometara. No i s njima su Ukrajinci nanijeli nekoliko bolnih udara ruskim snagama, te je njime uništen i skupi protuzračni sustav S-400 na Krimu.
Znanstvenici predvidjeli: Hrvatski grad među prvima koji će biti potopljeni zbog globalnog zatopljenja
Znanstveni podaci pokazuju da je topljenje ledenjaka imalo utjecaja na rast razine mora tijekom 20. stoljeća. U 21. stoljeću, taj se utjecaj još dodatno povećao
Zadržati ih, pokloniti ili prodati? Evo što je najisplativije napraviti s nakitom koji više ne nosimo
Kada ste zadnji put nosili narukvicu ili ogrlicu koju ste na poklon dobili u djetinjstvu? Mnogi od nas u ladicama imaju kolekciju nakita na koju su pomalo zaboravili, a sada je vrijeme da razmislite što ćete s tim komadima.
Iritabilnost, nemir i promjene raspoloženja sve su prisutnija kod djece, a razlog je zabrinjavajući
“O vi koji vjerujete! Ne upotrebljavajte zelenastvo,udvostucivsi i u cetverostrucivsi ( posudjenu sumu). Postivajte svoju sluzbu Allahu”- Qur\'an 3:130 “ Ne uzmite zelenastvom ili kamatama od njega,bojte se Boga,tako da vas brat moze zivjeti sa vama. Ne posudite mu novac za zelenastvo,niti mu posudite hranu za profit.”— Leviticus 25:36-37 ( Biblija)