Njemački hitlerovci morat će se uskoro preseliti u ilegalu! Nakon što su u srijedu ministri unutarnjih poslova svih njemačkih saveznih pokrajina zatražili zabranu neonacističke stranke NPD – Nacionaldemokratska partija Njemačke – njihov primjer slijedilo je i svih 16 premijera koji su se u četvrtak, također jednoglasno, založili da se djelovanje nasljednika Hitlerove stranke NSDAP – Nacionalsocijalistička radnička partija Njemačke – proglasi nelegalnim. Bilo bi to drugi put u njemačkoj povijesti da je zabranjena jedna politička stranka, nakon što je poslije 2. svjetskog rata u sklopu Nürnberškog procesa 1945. godine NSDAP proglašen zločinačkom organizacijom. .
Döner-ubojice
NPD je optužen za "agresivno-razbijačku" borbu protiv slobodnog demokratskog poretka u Njemačkoj i shvaća se kao legitimni nasljednik zabranjene Hitlerove nacističke stranke.
– Ovo je veliki dan za odgovornu demokraciju. Mi u Njemačkoj imamo povijesnu odgovornost i u tom kontekstu treba gledati našu odluku – komentirao je Holger Stahlknecht, ministar unutarnjih poslova Saske, pokrajine u kojoj je NPD parlamentarna stranka.
NPD je osnovan 1964. godine, kao desnoekstremna stranka s nacionalističkom, populističkom i revanšističkom ideologijom. I dok je u pokrajinama bivše Savezne Republike Njemačke nacistička stranka gotovo beznačajna (dobiva oko 1 posto glasova), NPD profitira u gospodarski nemoćnijim zemljama bivše Istočne Njemačke. Tako su, uz Sasku (5,6%), uspjeli ući i u parlament pokrajine Mecklenburg (6,0%). Ovo je drugi pokušaj zabrane NPD-a.
Najprije je vlada Gerharda Schrödera 2001. pokrenula akciju zabrane nacističke stranke, ali je Ustavni sud 18. ožujka 2003. poništio odluku Bundestaga i Saveznog vijeća, koji su zbog neustavnog djelovanja zatražili zabranu NPD-a. Ustavni sud svoju je odluku tada obrazložio proceduralnim pogreškama, a uopće nisu ocjenjivali ustavnost programa stranke. Naime, Ustavni je sud istaknuo da ima previše dokaza protiv NPD-a koje su prikupili agenti njemačkih tajnih službi koje su bile ubačene u nacističku stranku. Nakon te odluke Ustavnog suda NPD je povećao svoju popularnost u cijeloj Njemačkoj i od tog scenarija ponovno strahuje njemačka javnost.
Kampanja za drugi pokušaj da se zabrani NPD počela je prije dvije godine kada je otkriveno da je nekoliko njihovih članova sudjelovalo u likvidacijama useljenika, najviše Turaka – pa su prozvani "Döner-ubojice", aludirajući na najrašireniji biznis Turaka u Njemačkoj – pečenjarnice Döner-kebaba.
Kancelarka vidi rizik
Kancelarka Angela Merkel je, prema riječima glasnogovornika vlade, skeptična u vezi s drugim pokušajem zabrane NPD-a. "Kancelarka u tome vidi veliki rizik. Presudno će biti da se takav zahtjev tako pripremi da ima stvarnu šansu za uspjeh", priopćili su iz vlade.
>>Njemačka: Neonacisti s bakljama i maskama prošetali u čast Hitleru
Nisam radikal ali ove bih poslao na rad u Sibir.