COVID odjel Kliničke bolnice Dubrava gotovo je popunjen pa će se od danas još jednom proširiti kako bi mogao primiti veći broj pacijenata oboljelih od koronavirusa. KB Dubrava zbog toga do daljnjeg neće primati hitne slučajeve već su oni od danas preusmjereni na ostale zagrebačke bolnice – Rebro, Merkur, Vinogradsku, Sveti duh.
Dr. Lukšić: Sve nas se tiče!
– COVID odjel od danas širimo za dodatnih 110 kreveta za smještaj pacijenata. Ti će kreveti biti smješteni na odjelu hitne službe, a hitna će služba biti preusmjerena na druge zagrebačke bolnice. Osoblje hitne službe radit će s COVID pacijentima, a ostatak bolnice nastavlja raditi u donekle reduciranom opsegu – objašnjava novu organizaciju rada dr. Ivica Lukšić, koordinator bolničkog liječenja oboljelih od infekcije COVID-19 u KB-u Dubrava.
Video - Hitna služba KB Dubrava prestaje sa radom, dodaju se kreveti za COVID bolesnike
Brojke novooboljelih strašno brzo rastu, priznaje dr. Lukšić, pa je širenje odjela nužno. Zasad su htjeli izbjeći smještanje bolesnika u šatore, no oni i dalje ostaju spremni kao pričuva. U KB-u Dubrava jučer su do 14 sati primili sedamnaestero novih pacijenata.
– Svi će bolesnici biti zbrinuti, nema bojazni. Nismo nikoga odbili, ali čeka se jer uvjeti nisu idealni, molimo pacijente za strpljenje. Svaki dan imamo po tisuću oboljelih u Hrvatskoj, to znači sve više COVID bolesnika u bolnicama. Stvarno se moramo svi uozbiljiti – apelira dr. Lukšić.
Video - Novi rekord novozaraženih: Samo u Zagrebu 705 slučajeva! Ispred Andrije Štampara velike gužve za testiranje
Naime, porastom broja COVID bolesnika, ostaje sve manje mogućnosti da pacijenti s ostalim stanjima i bolestima dobiju adekvatnu medicinsku pomoć. Ovakvu je odluku ministar Vili Beroš donio jučer nakon što je postignut konsenzus ravnatelja zagrebačkih bolnica o tome da je bolje lokalizirati COVID pacijente i koncentrirati ljude i opremu za borbu protiv koronavirusa kako se ne bi dogodio bergamski scenarij i rasap bolničkog sustava. U Zagrebu se oni trenutačno liječe u Infektivnoj i u Dubravi.
– Nije COVID jedina bolest i ne smije se dogoditi da drugi budu zakinuti zbog brige i paranoje – kaže prof. Mario Zovak.
Nastojeći istodobno sačuvati medicinsko osoblje od zaraze i maksimalno pružiti zdravstvenu uslugu, bolnice organiziraju rad svaka prema vlastitim mogućnostima i shodno okolnostima, prema fleksibilnoj shemi koja se može promijeniti u jednom danu. Tako se recimo, u A i B timovima radi na odjelima gdje je to moguće, a ne jednako na razini cijele bolnice.
– Recimo, ja na Klinici za kirurgiju mogu organizirati timove na pet dana jer smo smanjili hladne zahvate. Neka hernija može pričekati mjesec dana, ali suspektni tumor ne može, stoga Klinika za onkologiju ne može tako raditi. Svaki predstojnik odnosno pročelnik odlučuje za svoj odjel – objašnjava prof. Zovak.
Odjel za hitne, a suspektne
Također treba voditi računa o povećanom priljevu hitnih pacijenata pa zelena zgrada u Vinogradskoj ostaje za pacijente koje treba hospitalizirati, a moguće je da imaju COVID. Njih će se i operirati kao da imaju COVID i za to je predviđena jedna sala na urologiji.
VIDEO Štagljar otkrio koliko će nam još trebati da pobijedimo virus
Dio ljudi koji su danas bolesni i umiru ili pate od posljedica ide na dušu onim prosvjednicima s Trga. Nadam se da će shvatiti što su napravili.