Imaju li oni pameti? Istjerati te jadne dvije rode koje su tu već desetljećima i baciti im gnijezdo – požalila se jučer Ankica Fijolić, koja više ne živi u Hlebinama, ali kaže da se dobro sjeća roda koje je uvijek gledala na dimnjaku župnoga dvora. Trenutačno traju radovi na župnom dvoru za novog svećenika, pa su radnici s dimnjaka bacili gnijezdo roda i postavili lim da ne mogu sagraditi novo.
Veselje djeci
– Rode su se prije nekoliko dana vratile s juga i sada nemaju kamo pa lutaju okolo, a tu su bile 120 godina te nikome nisu smetale i posebno ih vole djeca. Žalosno je što su im učinili. Pokušavaju napraviti gnijezdo na stupu, no granje im pada dolje pa idu i na dimnjak i stoje na limu – kazao je jedan mještanin.
Katarina Kovačić pak priča kako su rode plemenite te da su cijeli život mužjak i ženka odani jedno drugome.
– Ako su im već bacali gnijezdo, mogli su barem osigurati novo, staviti nosače na stup – tvrdi Mato Kovačić. Jelena Sabolić, koja živi u kući preko puta župnog dvora, priča da su noć prije provele u njezinu dvorištu jer ne znaju kamo bi, a njezin sin Valentino žali za rodama.
Izgubile dom
– Znam da su rode zaštićene, no vi nemate pojma koliku štetu nanose. Gnijezdo je bilo teško tonu, popustile su grede, popustila je statika i dimnjak je bio pun zemlje, blata i smeća, a u selu više nema ni jednoga zeca ili fazana jer sve odnesu – kaže Hrvoje Gaži, načelnik općine Hlebine, no dodaje da će idući tjedan zaposlenici Elektre postaviti tanjure za rode na stupu ispred župnog dvora. No jedan mještanin kaže da za njih nije dobro što su izgubile dom, a sada se pare pa ne zna hoće li uspjeti imati mlade.
– Žao mi je roda. Nisam ih još vidio ove godine, no nisu im smjeli baciti gnijezdo. Usto, kad su počeli obnavljati, srušili su i stoljetnu lipu ispred zgrade, valjda im je i ona smetala – priča Vlatko Hirjanić.
Načelnik Gaži pak kaže da bi svako kućanstvo koje ima rode na krovu trebalo dobivati naknadu od 700 kuna, no toliko dobivaju samo mještani Moslavine, gdje je tih ptica mnogo, a ujedno bi, kaže, trebali imati i pravo na obnovu krova svakih 10 godina.
– U selu je još šest ili sedam gnijezda roda, ali su na stupovima – kaže Gaži.
Nestvarno koje sirovine kod nas odlučuju na lokalnoj razini. U vrijeme dok u Europi ulažu ogromna sredstva za zaštitu prirode i djelomično ih preko predpristupnih fondova nude i nama, lokalni močnici poput tog Gaže odluče rušiti ono što su sačuvali još Austrougari. Siguran sam da je načelnik Hlebina i tajnik u lokalnom lovačkom društvu, jer samo takvi mogu izjaviti da im rode pojedu zečeve i fazane. Predlažem načelniku da ponovno krene u osnovnu školu gdje će naučiti sa čime se rode hrane, a Hlebinčanima da su izgleda, opet birali naivno...