Ministar financija Boris Lalovac kriitizirao je na današnjoj sjednici Vlade Hrvatsku narodnu banku. Ministar se požalio da se zbog manjeg profita banaka manje novca slijeva u državni proračun te poručio HNB-u da bi mogao malo izdašnije pomoći državi. Ubrzo je stigao i odgovor iz HNB-a.
- Način izračunavanja i raspoređivanja viška prihoda nad rashodima, kao i pokrivanja eventualnog manjka prihoda nad rashodima HNB-a, propisani su člancima 56. i 57. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci. Te zakonske odredbe primijenjene su, kao i svih prethodnih godina, u obračunu financijskog poslovanja i raspodjeli dobiti ostvarene u 2013. godini. Dakle, raspodjela dobiti HNB-a određena je Zakonom o HNB-u, što znači da HNB nije ovlašten rasporediti više dobiti u korist državnog proračuna od iznosa koji je raspoređen - ogovorili su iz HNB-a ministru Lalovcu.
Što se tiče poslovanja banaka i dobiti koju su one iskazale za proteklu godinu, HNB napominje da je ''smanjena dobit u 2013.godini u odnosu na 2012. godinu posljedica je pada kamatnih prihoda i porasta troškova ispravaka vrijednosti''.
- Obje promjene posljedica su rasta udjela neprihodujućih kredita u portfelju banaka. Smanjivanje kamatnih prihoda banke su skoro u cijelosti nadoknadile boljim upravljanjem troškovima, kamatnim i operativnim, čime su uspjele očuvati operativni rezultat i osigurati dugoročno uspješno poslovanje. Sada već srednjoročni trend rasta neprihodujućih kredita doveo je do povećanja ispravaka vrijednosti, nužnog za održavanje stabilnosti bankarskog sustava. Da bi se osiguralo ostvarivanje tog cilja, HNB je krajem ožujka 2013. donio novu Odluku o klasifikaciji plasmana. Vrijedi napomenuti da su banke, pripremajući se za primjenu novouvedenih standarda EU koji će biti primijenjeni u postupku pregleda kvalitete imovine banaka koji je upravo u tijeku, izdvojile i veće rezervacije od minimalne obveze koju propisuje regulativa HNB-a - pojašnjavaju iz HNB-a.
"Nismo ovlašteni uplatiti u proračun više nego je određeno zakonom" . . . . . . . . . Onda se mijenja zakon , a ne proziva nekoga zašto ne uplati više nego zakon određuje. Nepotrebne tenzije. . . . . .