'spasimo naš planet'

Hoće li 2023. biti najtoplija godina ikad? 'Iduća bi mogla biti gora. Majka priroda nam šalje poruku'

Foto: NACHO DOCE/REUTERS
A view shows scorched lands after a wildfire on the Spanish-French border, near Colera
Foto: Elena Fernández
Orange Heat Warning Across Spain
Foto: Gustavo de la Paz
Heat Alert As Wildfires Burn - Spain
Foto: VL
Rezolucija pasica 147
15.08.2023.
u 09:22
Osim globalnog zatopljenja, tome doprinosi i ciklički fenomen El Nino, sinonim za dodatno globalno zatopljenje, koji zagrijava površine oceana
Pogledaj originalni članak

Postoji oko pedeset posto šanse da će 2023. biti najtoplija ikad zabilježena godina, a očekuje se da će 2024. biti još gora, predvidjeli su u ponedjeljak znanstvenici američke vlade. Do sada je 2023. treća najtoplija zabilježena godina, rekla je Sarah Kapnick, glavna znanstvenica američke Agencije za oceanska i atmosferska promatranja (NOAA). A vjerojatnost da će postati najtoplija iznosi "skoro 50 posto", dodala je.

Osim globalnog zatopljenja, tome doprinosi i ciklički fenomen El Nino, sinonim za dodatno globalno zatopljenje, koji zagrijava površine oceana. Trebao bi potrajati i nakon sljedeće zime, predviđaju stručnjaci.

"Najjači utjecaj El Nina dogodit će se 2024. godine", rekao je NASA-in klimatolog Gavin Schmidt. "Stoga očekujemo ne samo da će 2023. biti izrazito vruća, a možda i rekordna godina, nego i da će 2024. biti još toplija."

POVEZANI ČLANCI:

Oboje su govorili na konferenciji za novinare posvećenoj analizi globalnih temperatura zabilježenih prošlog mjeseca, za koji je NOAA potvrdila da je bio rekordan mjesec. Srpanj  2023. bio je najtopliji ikad zabilježen mjesec na zemlji, potvrdila je prošli tjedan i europska služba Copernicus.

“Važno je zapamtiti da će ove godine biti svježe u usporedbi sa sredinom stoljeća ako nastavimo zagrijavati naš planet emitiranjem stakleničkih plinova”, istaknula je Sarah Kapnick. Površinska temperatura oceana osobito uznemiruje znanstvenike: već četvrti mjesec zaredom dosegla je rekord, prema NOAA-i.

>> VIDEO Pronašli su skupinu pothranjenih i dehidriranih pingvina, a sad su ih napokon pustili natrag u ocean

"Više od 40 posto oceana trenutačno je pod morskim toplinskim valom", upozorila je Kapnick. To ima potencijalno katastrofalne posljedice na vrste koje tamo žive, osobito na koralje. “Majka priroda šalje nam poruku, a ta poruka glasi: bolje da djelujemo sada, prije nego što bude prekasno da spasimo našu klimu, odnosno, drugim riječima, spasimo naš planet”, rekao je šef NASA-e, Bill Nelson.

Foto: VL
Rezolucija pasica 147

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Guy_Fawkes
Guy_Fawkes
18:39 15.08.2023.

Najveći zagačivači su proizvođači bofl robe, koja se nakon kratkog vremena baca i mijenja novom. Nemojte nama svima stavljati na dušu i proglašavati nas krivcima za sve i svašta zbog korištenja štapića za uši i slamčica. BTW, možete li napisati koliko zagađuje i koje resurse troši proizvodnja baterija za električne automobile, te što se događa s istima nakon što krepaju. Isto pitanje vrijedi i za solarne panele koji proizvode el. energiju. Hvala.

Avatar Jopa
Jopa
12:50 15.08.2023.

Majka priroda kaže Gretici 4j onima iza nje da prvenstveno idu u Kinu, Indiju i zaljevske arapske zemlje pričati o klimi i zaštiti okoliša. A tu su onda i sve druge zemlje zemalja u razvoju koje teško uništavaju planetu, za razliku od zapadnog svijeta koji smanjuje svoja zagađenja.

Avatar votum
votum
09:53 15.08.2023.

Reklama za klima uređaje