PLANET POLITIKE

Hoće li Amerikanci spasiti regiju?

16.03.2007.
u 16:29
Pogledaj originalni članak

Nakon propasti srpsko-albanskih pregovora u Beču o budućem statusu Kosova, odlučujuću ulogu imat će UN i Europska unija, koja nema jedinstvenu politiku prema kriznom području u jugoistočnoj Europi. Do sada su najveće rezerve prema neovisnosti Kosova pokazali Španjolci, objasnivši da oni žele riješiti kosovsko pitanje, ali da im opcija neovisnosti "nije draga".

Naravno, tu izjavu treba promatrati iz kuta španjolske unutarnje politike, prije svega zbog katalonskog i baskijskog secesionizma. Istovremeno je za jugoistočnu Europu svako odgađanje rješavanja statusa Kosova korak bliže kaosu. Sada je na redu UN, ali se postavljaju dva pitanja: Hoće li Rusi ipak pristati na neovisno Kosovo i kakvu će cijenu tražiti od Zapada za svoj eventualni pristanak?

U ovom trenutku odnosi između Rusije i Zapada sve se više zaoštravaju, prije svega zbog ulaska NATO-a u istočnoeuropsku zonu, koja je u prošlosti uvijek bila područje neupitnog ruskog utjecaja. Američko postavljanje raketnog štita uza samu rusku granicu za Moskvu i izazov je i uvreda, i to bi samo moglo još dodatno podići stupanj ruske nepopustljivosti u pitanju neovisnosti Kosova.

Premda je redoslijed događaja na diplomatskom parketu, bez obzira na njihov ishod, sada predvidljiv, događaje na terenu nikako nije moguće predvidjeti. Kako će se ponašati Srbi i njihove organizacije u Kosovskoj Mitrovici, ako Albanci u dogledno vrijeme zaista sami proglase neovisnost? Ako se nakon toga kosovski Srbi odcijepe, sasvim je sigurno da će Albanci u Preševu učiniti isto, a najosjetljivija su albanska područja u Makedoniji.

Drugo, i zacijelo najvažnije pitanje je kako će se ponašati Amerikanci. Poznati pregovarač iz nedavne prošlosti Richard Holbrooke u svom je članku u ,Washington Postu pozvao Ruse na "maksimalnu suradnju u vezi s Kosovom". "U suprotnom, Moskva će snositi najveću odgovornost za izbijanje krvoprolića, do kojega će sigurno doći ako se pitanje statusa Kosova u najbržem mogućem roku ne riješi", upozorava Holbrooke.

Poznato je da između američkih demokrata i republikanaca nema bitnih razlika u pitanju Kosova. Demokrati su u Clintonovo doba započeli rješavati taj problem. Valja se prisjetiti da se upravo Clintonova demokratska administracija odlučila za bombardiranje Srbije, što je zaustavilo progon Albanaca i u konačnici dovelo do pada Miloševića. Danas je Amerika zasigurno najveći zagovornik kosovske neovisnosti. Međutim, utoliko više zabrinjava Bushova potpuna opsjednutost naftom i Irakom, kamo Bush neprestano šalje tisuće novih vojnika. Hoće li SAD pravodobno reagirati na trenutačnu krizu i spasiti regiju od novog kaosa?

Pogledajte na vecernji.hr