POSTUMNA OSVETA

Hoće li Gadafijev duh u zatvor poslati Sarkozyja?

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Hoće li Gadafijev duh u zatvor poslati Sarkozyja?
17.07.2014.
u 16:45
Nekadašnji vladar Libije, iako mrtav, postaje jako opasan za neke od bivših lidera zapadnog svijeta
Pogledaj originalni članak

Iako se politički odnosi zasnivaju na interesu, njihovi susreti zračili su prijateljstvom. Moćni vladar Libije Muamar Gadafi uživao je u posjetu Elizejskoj palači u Parizu, a ni francuskom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju ništa nije nedostajalo tijekom dolazaka u Tripoli.

Gadafi i Sarkozy bili su u to vrijeme najmoćniji ljudi u svojim zemljama, pa i šire. Kada je Sarkozy pobijedio na predsjedničkim izborima 2007. očekivala se renesansa odnosa između Francuske, koju još od kolonijalnih vremena zanima sjever Afrike, i naftom bogate Libije. Uz raskošna jela i pića, dvojica državnika na stolu bi obično imala i nekoliko tema – gospodarske sporazume, naftu i borbu protiv ilegalnih afričkih prebjega u Europu. Kada su ih već sve probavili, neke utjecajne europske zemlje nezadovoljno su promatrale međusobno čašćenje superlativima.

Pariz kao most do Tripolija

Nesumnjivo, Pariz je bio poput mosta između Tripolija i Bruxellesa gdje se žestoko kritiziralo pukovnika Gadafija optužujući ga za diktaturu. Kada su ulični protesti u Libiji 2011. prerasli u široku pobunu protiv njegova režima, a zatim i u građanski rat, Zapad je stao na stranu pobunjenika. Gadafi je računao na svog saveznika Sarkozyja. No, u ožujku te godine, dok je SAD namjeravao razgovarati s Libijom u prisutnosti Sarkozyja, uslijedio je nevjerojatan obrat. Hillary Clinton, u to vrijeme na čelu američke vanjske politike, iznenadila se kada se Sarkozy snažno zauzeo da se zabrane letovi iznad Libije. S nevjericom je gledala kako u Elizejskoj palači prima dvojicu predstavnika libijske opozicije. Samo dan nakon što je predstavnik francuskog ministarstva vanjskih poslova izjavio da “Francuska priznaje države, a ne stranke”.

Zapadni saveznici koji su podržali rušenje Gadafija pridobili su Francusku. Francuski borbeni avioni poletjeli su prema Libiji, a od prijateljstva ostalo je samo zgarište. Od libijskog vladara koji je 42 godine upravljao zemljom, ostalo je neprepoznatljivo, izmrcvareno tijelo.

Nad Parizom se nadvio duh pukovnika Gadafija

Zašto je Sarkozy izmaknuo stolac svom dojučerašnjem gostu u palači? U Francuskoj sve nepopularniji predsjednik suočavao se s novim izborima, a godinu dana prije izlaska na birališta nastojao je pokazati građanima odlučnost, sposobnost liderstva. No izbore 2012. nije dobio. Socijalist François Hollande postao je vladar pariške palače. Možda je Sarkozy procijenio da će na kraju njegov libijski saveznik biti poražen pa se trebalo na vrijeme naći na pobjedničkoj strani.

No, posljednjih dana kao da se nad Parizom nadvio duh pukovnika Muamara Gadafija. Nicolas Sarkozy optužen je za primanje 50 milijuna eura od libijskog vođe uoči pobjede 2007. Sumnja se i da je bivši predsjednik utjecao na zataškavanje informacija vezanih uz istragu te kampanje. Sada “smrdi” i privatna donacija Liliane Bettencourt, vlasnice proizvođača parfema i kozmetike L’Oreal. Naime, zakonite donacije privatnih osoba trebale su iznositi maksimalno 4600 eura i biti uredno proknjižene. Nicolas Sarkozy tvrdi da je sve to laž, da mu podmeću politički protivnici, da on nije gad. Gadafijev sin, Saif Al-Islam, svojedobno je izjavio da njegov otac nije platio samo za predsjedničku kampanju već da je dio novca Sarkozy dobio nakon što je postao najmoćniji čovjek u zemlji.

Strah od osvete

Drugi dužnosnici, nekoć bliski Gadafiju, ubijeni su ili su u zatvoru. Mediji su, pak, špekulirali da je Sarkozy vojnim udarom htio zamesti tragove primanja novca u spaljenoj zemlji. Sada mu, pak, prijeti zatvorska kazna od pet godina. No, dakako, sud će donijeti konačnu odluku. Popularnost mu je već bila pala, ali u Francuskoj su i socijalisti aktualnog predsjednika Hollandea pometeni na izborima za Europski parlament. Jedina prava dobitnica je vođa desnice Marine Le Pen, protivnica Europske unije.

Njezin uspjeh zaljuljao je Bruxelles, izazvavši mučninu kod zagovornika eurointegracija. Francuska, uz Njemačku ključan stup EU, mjesto je nezadovoljstva građana, optužbi i preispitivanja dosadašnje politike. Pukovnikovih navodnih 50 milijuna eura udarilo je poput oružja za masovno uništenje. Gadafi, čini se, za Zapad je opasniji nego ikad prije. Nicolas Sarkozy najviše strahuje od osvete.

>>Priveden bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy!

>>Sarkozyja 15 sati ispitivala policija, sada je i službeno pod istragom

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar MK
MK
17:41 17.07.2014.

...a Stipu Mesica?

XA
xaron
18:25 17.07.2014.

Ovo postaje cirkus. Pada Sarkozy zbog Gadafija, a Mesić je još na slobodi. Šta još treba da se desi pa da se probude naši tužitelji .

DU
Deleted user
18:33 17.07.2014.

Kada ce doci po Cupavka. I on je surovo sa ubijenim diktatorom. Sve vise se zatvara krug.