Beogradski mediji su najavili da u petak u Srbiju dolazi dužnosnik američkog State Departmenta Thomas Zarzecki, koji rukovodi radnom skupinom 231 koja je zadužena za primjenu sankcija prema ruskom sigurnosnom sektoru, kompanijama i državama koje imaju vojnu suradnju s Rusijom, piše Deutsche Welle.
Američka administracija je zabrinuta zbog ruskog oružja koje već duže vrijeme stiže ili bi trebalo stići u Srbiju, no predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da Srbija nema novaca, a ni namjeru kupiti raketni sustav S-400.
Na pitanje može li se Srbija suočiti s američkim sankcijama, glasnogovornik State Departmenta ponovio je poziv svim saveznicima i partnerima da odustanu od takvih transakcija s Rusijom.
– Oglušivanje na to upozorenje predstavlja rizik za pokretanje sankcija, u skladu s tzv. Aktom o suprotstavljanju američkim neprijateljima – poručili su iz američkog Ministarstva vanjskih poslova.
– Više puta smo visokim vladinim predstavnicima Srbije izrazili zabrinutost zbog nabavke ruske vojne opreme, koja bi uključila kupovinu sistema Pancir – dodali su.
Dimitar Bechev, jedan od vodećih stručnjaka za zapadni Balkan u Atlanskom savjetu, think-tank organizaciji koja u Washingtonu pod lupom drži taj dio jugoistočne Europe, izražava sumnju da će Srbija kupiti S-400.
– To bi bila znatna investicija za Srbiju. Sjedinjene Države bi mogle nametnuti sankcije (Srbiji) ukoliko se to dogodi, ali još nismo došli dotle – rekao je Bechev.
Na pitanje što Sjedinjene Države mogu doista učiniti kako bi spriječile Srbiju da nabavlja rusko oružje, Bechev kaže da su okolnosti drugačije nego sa zemljama u okruženju.
– Sjedinjene Države nemaju veliku moć nad Srbijom, jer ona ne traži da postane članica NATO-a. Sankcije ili kazne – najrobusnije su sredstvo na raspolaganju, ali ne mislim da će se tome pribjeći uskoro – dodao je.
U State Departmentu su ponovili kako SAD i Rusija imaju različite vizije za budućnost Zapadnog Balkana.
– Moskva aktivno oponira zapadnoj integraciji regije i hoće zaustaviti razrješenje etničkih tenzija, marginalizirati američki i EU utjecaj, te usporiti ili spriječiti zemlje Zapadnog Balkana da slijede vlastitu – neovisnu orijentaciju – kažu u State Departmentu.
U srbiji su plaće 200 eura uz 600 tisuća nezaposlenih, prema tome njima sankcije ne mogu ništa, oni su nebeski narod.