Samo je pitanje tko će tim političkim zborom dirigirati? A mogao bi Ladislav Ilčić koji ima najreprezentativnije glazbeno obrazovanje.
Hrvatska je ovu godinu, na više razina, proglasila godinom Nikole Šubića Zrinskog. Opravdano. Najesen će se obilježiti 450. godišnjica pogibije tog romantičarskog hrvatskog ratnika i junaka koji se žrtvovao u borbi protiv nadmoćnijeg turskog neprijatelja. Povijesni izvori uglavnom su poznati.
Nikola Šubić Zrinski je s 2500 vojnika zaustavio napredovanje puno brojnije osmanlijske vojske (100.000 vojnika) koja je pod vodstvom sultana Sulejmana Veličanstvenog nadirala prema Beču. Nikola Šubić Zrinski ispriječio se Turcima u Sigetu i branio ga mjesec dana, a kada su hrabri borci shvatili da im vrijeme istječe, odlučili su se za samoubilački junački proboj. Siget je stoga hrvatski Alamo. Hrvatska Masada. Nikola Šubić Zrinski čak je i u ona socijalistička vremena koja su se jako bojala hrvatskog nacionalnog zanosa i povijesne mitomanije bio osoba koja nas je gledala čak i s bombonijera. U legendu ga je uzvisio i Ivan pl. Zajc skladajući operu o tom junaku čiji je operni zbor „U boj, u boj“ jedna od najizvođenijih i najomiljenijih glazbenih točaka cjelokupne hrvatske glazbe, koja je odavno prešla i hrvatske granice.
Ove godine, u bogatom programu kojime se Hrvatska želi odužiti svom heroju, a koji koordinira Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, bilo je najavljivano da će u rujnu u Budimpešti i u Szigetváru, gdje će biti održan i središnji spomen na Nikolu Šubića Zrinskog uz prisutnost hrvatske predsjednice i turskog i mađarskog predsjednika, biti izvedena i Zajčeva opera. U cijelosti, kako jubileju i priliči. Ali, Ministarstvo kulture koje je počelo objavljivati rezultate natječaja za javne potrebe u kulturi na svojim je web stranicama objavilo da je među programima koji nisu dobili ni kune i program Opere Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba koji se odnosi na gostovanja u Budimpešti i Szigetváru. Očito, Mađari neće slušati i gledati hrvatsku opernu uspješnicu, barem ne u izvedbi Zagrebačke opere. Državna kasa je prazna. Zrinjski mora pričekati sljedeći jubilej, pola stoljeća od mučeničke smrti. Možda će tada u državnim financijama biti bolje stanje. Uostalom, možda naši političari, napose oni iz Domoljubne koalicije, mogu naučiti zbor „U boj, u boj“ i onda ga izvesti pred predsjedničkom svitom u Szigetváru gdje postoji impozantni park Mađarsko-turskog prijateljstva. To bi bilo puno jeftinije, a za medije i puno efektnije nego izvoditi cijelu Zajčevu operu u susjednoj zemlji. Samo je pitanje tko će tim političkim zborom dirigirati? A mogao bi Ladislav Ilčić koji ima najreprezentativnije glazbeno obrazovanje. Bilo je i najavljivano da će Zagreb dobiti i spomenik Nikoli Šubiću Zrinskom.
Toplo se nadam da to neće biti onaj isti spomenik koji je tom junaku već podignut u Čakovcu, a koji je sve samo ne umjetnički dostojno odavanje počasti hrvatskom vojskovođi.