Hollande:

Hollande: Francuska će ratificirati ugovor najkasnije početkom 2013.

Foto: Dražen Brajdić
Mirko Filipović
09.10.2012.
u 18:47
Josipović je čuo još lijepih riječi u Francuskoj, gdje se smatra da Hrvatska na području zaštite ljudskih prava može biti primjer zemljama regije
Pogledaj originalni članak

Hrvatski pristupni ugovor Francuska bi trebala ratificirati potkraj ove, najkasnije početkom iduće godine - rekao je francuski predsjednik Francois Hollande nakon razgovora s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem. Hollande kaže kako je prvi susret dvojice predsjednika početak partnerskog odnosa, koji će se produbiti kad Hrvatska postane članica Europske unije. Josipović je čuo još lijepih riječi u Francuskoj, gdje se smatra da Hrvatska na području zaštite ljudskih prava može biti primjer zemljama regije.

Topli prijem za predsjednika Josipovića

Iako je ključna tema hrvatsko-francuskih razgovora na vrhu bila ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora u Francuskoj, sve okolnosti govore o vrlo toplom prijamu koji je hrvatski predsjednik Ivo Josipović doživio u jednoj od najvažnijih članica Europske unije. Trodnevni boravak hrvatskog predsjednika u Parizu svoj je vrhunac imao danas kad je o budućnosti Europske unije razgovarao s francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom. Prije toga Josipović je imao brojne susrete s predstavnicima francuskih vlasti. Ujutro se sastao s predsjednikom francuske Nacionalne skupštine Claudeom Bartoloneom, a zatim i s predsjednikom francuskog Senata Jean-Pierreom Belom.

Uskoro treća faza

I iz tih razgovora jasno je da Francuska neće oklijevati i da će hrvatski pristupni ugovor biti ratificiran do kraja ove godine. O tome je poslijepodne Josipović razgovarao i s Hollandeom, predsjednikom s kojim dijeli i socijaldemokratska uvjerenja. U Francuskoj je ratifikacija hrvatskog ugovora već prošla dvije faze i završna se očekuje u posljednjim mjesecima 2012. godine. Hrvatska očekuje da će do kraja 2012. godine proces ratifikacije biti završen u 20 od 27 članica. Bilo je riječi i o budućnosti Europske unije, a Josipović će ponovno istaknuti i hrvatsko stajalište da proces proširenja EU ne smije stati nakon ulaska Hrvatske 1. srpnja 2013. godine. Bilo je riječi i o stanju u regiji, o odnosima između zemalja bivše Jugoslavije koji su izmijenjeni nakon srbijanskih izbora u svibnju ove godine na kojima je pobjedu odnijela desnica na čelu s bivšom strankom haaškog optuženika Vojislava Šešelja. Jedan od važnijih dijelova ovog posjeta svakako je velika kulturna manifestacija, pravo višemjesečno gostovanje Hrvatske u Parizu pod nazivom “Croatie, la voici”, koja traje od rujna 2012. godine do siječnja 2013. godine.

Mediteran kao veza

Dvojica predsjednika preuzela su na sebe obvezu otvaranja izložbe hrvatske srednjovjekovne umjetnosti u sklopu tog festivala. Kulturna povezanost dviju zemalja došla je do izražaja i u razgovorima koje je hrvatski predsjednik imao u Parizu, isticao se Mediteran koji ih povezuje. Nije zaboravljeno ni gospodarstvo i investicije, najavljen je skori dolazak gospodarske delegacije iz Francuske te inicijative za veća ulaganja francuskih investitora.

>>Zahvala za pomoć oko EU i ulicu R. Boškovića

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

Avatar comparator
comparator
20:20 09.10.2012.

Poveznica između Francuske i Hrvatske je i sjeverna hemisvera i sazvežđe malog mede ali to ima iste posljedice na našu privredu ko i preklanjski snijeg. Men se ćini da netko opet žica da bi preživio.

OB
-obrisani-
19:06 09.10.2012.

josipoviću....daj nam molim te o prijateljstvu sa srbima, malo o onome iz KNESSETa, daj još malo kako si jučer proslavio kao predsjednik državni praznik....imaš ti puno toga nam za objasniti nisu samo norvežani imali.....imamo i mi i to u tvom "pametnom" i "intelektualnom" bitku

DO
dajo.ober
20:13 09.10.2012.

nije nikome jasno kako to da u Srbiji predsjednik može biti i četnički vojvoda, dok u Hrvatskoj predsjednik može biti samo komunist