Hrvatska poljoprivredna komora

HPK: Hrvatski peradari zatražili pomoć EU parlamenta i Europske Komisiji u zaštiti od mega ukrajinskih investicija u hrvatski peradarski sektor

Foto: ILUSTRACIJA/Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
HPK: Hrvatski peradari zatražili pomoć EU parlamenta i Europske Komisiji u zaštiti od mega ukrajinskih investicija u hrvatski peradarski sektor
29.11.2024.
u 09:55
Pogledaj originalni članak

Hrvatska poljoprivredna komora uputila je pismo svim zastupnicima u EU parlamentu u kojem od njih traži pomoć u zaštiti od mega investicija dviju ukrajinskih tvrtki koje imaju namjeru ulagati u peradarski sektor u Hrvatskoj, čime se prijeti ugrožavanju domaće male proizvodnje.

Pišem Vam kao predsjednik Odbora za peradarstvo Hrvatske poljoprivredne komore, zastupajući interese mladih proizvođača peradi u Hrvatskoj koji su duboko zabrinuti zbog mogućeg utjecaja dviju predloženih mega farmi financiranih stranim kapitalom. Samo u Hrvatskoj ovi projekti mega farmi ugrožavaju opstanak i egzistenciju 250 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava“, napisao je u pismu predsjednik Odbora za peradarstvo HPK Dražen Čurila.

HPK je pomno pratila nedavno parlamentarno saslušanje koje je potvrdilo imenovanje povjerenika za poljoprivredu Christophe Hansena pri čemu dijelimo viziju obnove i napretka održive obiteljske poljoprivrede u Europi—poljoprivrede koja ne samo da oblikuje i revitalizira ruralna područja, već također unapređuje gospodarsko i društveno tkivo naših sela i njeguje demokratski život u ovim regijama“, stoji u pismu koje potpisuje predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Iz HPK ističu, kako je nažalost, realnost na terenu za hrvatske proizvođače peradi drugačija. Planirane ukrajinske mega farme imaju za cilj učetverostručiti hrvatsku proizvodnju peradi kroz centralizirani i vertikalno integrirani model, a taj pristup obuhvaća sve od proizvodnje jaja do proizvodnje stočne hrane, klanja, prerade i distribucije, uz osiguravanje smještaja za strane radnike.

„Zabrinuti smo da bi se za ova dva predložena projekta mogla uzeti u obzir značajna javna financiranja, potencijalno iz ključnih izvora kao što su kohezijski fond, Europska investicijska banka (EIB) i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Europsko udruženje peradarskog sektora (AVEC) je također izrazilo svoju zabrinutost u pismu predsjednici Von der Leyen u vezi s ovim pitanjem, no do danas nije primljen nikakav odgovor“, ističu u HPK.

 Iz HPK naglašavaju kako načelo supsidijarnosti i podijeljene nadležnosti unutar EU zahtijevaju da se djeluje odlučno.

„Neuspjeh da se to učini nenamjerno će dovesti do toga da EU podupre poljoprivredni model koji je u suprotnosti s našim zajedničkim ciljevima za održivu poljoprivredu, kako je artikulirano tijekom parlamentarnih saslušanja. Podupiranje takvih inicijativa potkopalo bi desetljeća napora hrvatskih i europskih proizvođača da prijeđu s poljoprivrede za vlastite potrebe na otporniji, konkurentniji model obiteljske poljoprivrede“, kažu u HPK. 

Iako podržavamo nedavni Paneuropski poljoprivredni program EIB-a vrijedan 3 milijarde eura usmjeren na revitalizaciju poljoprivrednog sektora, hitno se pitamo kako možemo osigurati da se ta sredstva ne preusmjere za financiranje takvih štetnih poljoprivrednih modela. Vodeći projekt ima zabrinjavajuću evidenciju, brzo širi poslovanje u Ukrajini i drugdje, dok prima značajnu financijsku potporu od razvojnih financijskih institucija (DFI), stoji u pismu.

Dopuštanje takvog modela narušilo bi tržišno natjecanje na europskom tržištu i bilo u suprotnosti s ciljem EU ugovora o poticanju skladnog teritorijalnog razvoja. Spremni smo pružiti dodatne informacije ili uvide ako ih zatrebate, jer vjerujemo da su ulozi strahovito visoki. Zato vas molimo da razmotrite naš apel i poduzmete mjere protiv potencijalnog financiranja ovih mega farmi. Računamo na vašu predanost održavanju vrijednosti održive i obiteljski orijentirane poljoprivrede u Europi“, ističe predsjednik Odbora za peradarstvo HPK Dražen Čurila.

Pogledajte na vecernji.hr