VEČERNJAKOVA DOMOVNICA

VIDEO Hrvati iz iseljeništva izabrali Ivana Rakitića za osobu godine

Foto: Petar Glebov/Pixsell
Ivan Rakitić
29.02.2020.
u 20:59
Rođen je i odgojen u Švicarskoj, a kada je kao nadareni nogometaš morao odlučiti za koju će reprezentaciju igrati, unatoč tome što je znao da će imati problema u Švicarskoj koja ga je nogometno odgojila, Rakitić je izabrao vatrene.
Pogledaj originalni članak

Sinoć je osobom godine u hrvatskom iseljeništvu, na 14. Večernjakovoj domovnici u prepunoj dvorani Karhaus u Bad Homburgu, proglašen hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić.

Najprestižnijom nagradom u iseljeništvu nagradili su ga čitatelji inozemnog izdanja Večernjeg lista. Njihov odabir i ne čudi kada je i sam Ivan Rakitić iseljeničko dijete rođeno i odgojeno u Švicarskoj koji ni danas, kada je na vrhuncu karijere, ne zaboravlja tko je i odakle je započeo njegov put među nogometne veličine.

Unatoč tome što ga je nogometni put odavno odveo iz države u kojoj je rođen i započeo karijeru, on sa svojim zemljacima u Švicarskoj nikada nije izgubio kontakt nego ga je dapače i pojačao. Zajedno s ocem Lukom i bratom Dejanom angažirao se na podizanju iseljeničkog nogometnog kluba Pajde iz Mohlina koji se natječe u drugoj nogometnoj ligi kantona Basel.

U videu pogledajte što nam je rekao Ivan Rakitić ovom prilikom:

Proglašenje Rakitića osobom godine bio je vrhunac sinošnjeg događaja u Bad Homburgu gdje se okupilo oko petstotinjak
uzvanika iz svih zemalja Europe gdje Hrvati žive, ali i iz Domovine.

Osim dodjele Večernjakove domovnice za osobu godine podijeljeno je još 12 Večernjakovih domovnica za postignuća u iseljeništvu u kategoriji sporta, glazbe, spektakla i radu udruga i klubova.

Domagoj Duvnjak, hrvatski rukometni reprezentativac i član njemačkoh THW Kiela, odlukom čitatelja inozemnog izdanja Večernjeg lista proglašen je sportašem godine, a isto prizanje žiri je dodjelio i nogometašu Bayerna Ivanu Perišiću.

Njemačka voditeljica i glumica Jasmin Gerat iz Berlina, koja s majčine strane ima hrvatsko podrijetlo, po ocjeni čitatelja najbolja je glumica u iseljeništvu, a za najboljeg redatelja proglašen je Danijel Hadrović iz Frankfurta.

Večernjakovu domovnicu za pjevačicu godine čitatelji su dodijelili mladoj kantautorici iz Njemačke Stelli Šolaji, a najboljim glazbenikom po ocjeni žirija proglašen je mladi pijanist iz Beča Hrvoje Jugović.

Najboljim sportašom amaterom žiri je proglasio Manuela Bodrožića, hrvatsku boksačku nadu iz Wiesbadena, a iseljenički nogometni klub Croatia iz Munchena izabrana je za najbolju amatersku momčad u iseljeništvu.

Hrvatska nastava u Baden-Wurttembergu iz Stuttgarta po mišljenju čitatelja najuspješnija je udruga u iseljeništvu, a istu Večernjakovu domovnicu odlukom žirija dobila je Hrvatska kulturna udruga Bremen.

Na kraju su dodijeljene i dvije jedinstvene Večernjakove domovnice i to: za događaj godine u iseljeništvu proglašen je Susret čuvara hrvatske etno baštine u Filferstadtu, a Domovnicu u kategoriji showbiz dobile su Mažoretkinje Croata iz Munchena. Kao i svih dosadašnjih godina priređen je bogat i sadržajan program koji je vodio poznati hrvatski voditelj Frano Ridjan i Dora Puđa, studentica iz Frankfurta. U glazbenom dijelu programa nastupila je Vanna Vrdoljak, te dubrovački tenor Stjepo Gleđ Markos i sopranistica Kristina Šop iz Munchena.

Ovogodišnja Večernjakova domovnica održana je pod visokim pokroviteljstvom ministra vanjskih i europskih poslova dr. Gordana Grlića Radmana i pod tradicionalnim pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda izvan Hrvatske kojeg vodi državni tajnik Zvonko Milas.

U videu pogledajte djelić atmosfere s Večernjakove domovnice:

Osim njih svečanosti u Bad Homburgu nazočili su i gradonačelnici Bad Homburga Alexander Hejtjes i gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković, te hrvatski znanstvenik u Njemačkoj Ivan Đikić, hrvatski župani Nikola Dobroslavić i Matija Posavec, njemački zastupnici u Budenstagu Markus Koob i Josip Juratović te hrvatski saborski zastupnik Željko Glasnović.

Večernjakovoj domovnici po prvi put nazočio je i novi hrvatski veleposlanik u Berlinu Gordan Bakota u pratnji hrvatskih generalnih konzula,te prestavnik Hrvata iz Vojvodine Tomislav Žigmanov. Inače, prije početka Domovnice gradonačelnik Bad Homburga upriličio je upisivanje hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana u zlatnu knjigu ovog njemačkog grada. Najprestižnije, najmnogoljudnije i najpoznatije okupljanje hrvatskih iseljenika u Bad Homburgu trajalo je do ranih jutarnjih sati, a na tim druženjima stekla su se nova prijateljstva i poticaji da se dogodine na 15. jubilarnu Večernjakovu domovnicu prijavi što veći broj talentiranih i uspješnih hrvatskih iseljenika.

Za ovogodišnju Večernjakovu domovnicu bila su nominirana 74 kandidata koji su iza sebe ostavili neizbrisiv trag u tuđini gdje su rođeni i gdje žive.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

KR
kronika20
11:33 01.03.2020.

puno ima Hrvata u iseljaništvu na koje možemo biti ponosni , koji vole svoju domovinu, koji su pomgali svom narodu u najtežim vremenima. Mnogi su morali otići zbog komunističke diktatur i bilo bi lijepo da se ti ljudi vrate a da odu smradovi partijen koji su činili i čine zlo našem narodu.

PR
prajdali100
21:29 29.02.2020.

Prava nagrada u prave ruke.