Uz rastuće cijene nekretnina diljem svijeta, građanima mnogih zemalja sve je teže kupiti vlastitu kuću ili stan. Zanimljivo je stoga pogledati infografiku, temelju na podacima Eurostata iz 2022., koja prikazuje udio stanovnika koji diljem Europe žive u unajmljenim nekretninama.
Najveći broj stanovnika, njih čak 58%, koji žive u unajmljenoj nekretnini su Švicarci. Slijede ih Njemci s 54% te Austrijanci s 49%. Hrvatska se nalazi na začelju popisa s obzirom na to da u unajmljenim nekretninama živi 9% stanovnika. Pri dnu liste, uz Hrvatsku, nalaze se i Rumunjska (5%), Slovačka (7%), Srbija (8%) i Crna Gora (9%). Europski prosjek je, pak, 31 posto.
Pixsell je ovih dana objavio i infografika koja pokazuje koliko kvadrata stana možete kupiti u svjetskim metropolama za iznos od milijun dolara. Rast cijena nekretnina, akumulacija bogatstva i sve veća atraktivnost pojedinih svjetskih gradova doveli su do toga da kupci prvoklasnih nekretnina za jedan milijun dolara mogu kupiti tek 16 metara kvadratnih u Monaku, 22 metra kvadratna u Hong Kongu i 34 metra kvadratna u New Yorku.
Nekretninu s najvećom stambenom površinom za taj iznos može se kupiti u Madridu, čak 96 metara kvadratnih. Iza njega nalaze se Dubai (91 metar kvadratni), Tokio (64 metra kvadratna), Miami (60 metara kvadratnih), Šangaj (42 metra kvadratna)...
Podaci se, inače, odnose na 2023. godinu, a Pixsellu je izvor Knight Frank, globalna konzultantska tvrtka za nekretnine i agencija za nekretnine sa sjedištem u Londonu. Također, važno je spomenuti da se ovo odnosi na prosječnu veličinu prvoklasne nekretnine, a to je ona koja spada u pet posto najvrednijih na pojedinoj lokaciji.
VEZANI ČLANCI:
VIDEO Neviđeno divljaštvo: Zapalili vatru uz oltar u crkvi i napravili peku
Ovo nipošto nije znak kako su Hrvati među najjačima, nego upravo obrnuto. Iz statistike je razvidno kako najviše ljudi u unajmljenim nekretninama živi upravo u najbogatijim europskim državama. Zato jer je tamo najam zakonski dobro uređen i zato jer je stanovništvo mobilno i spremno promijeniti prebivalište ako nađe posao u drugome gradu ili pokrajini. Obrnuto pak je u svim istočnoeuropskim zemljama što se vidi i iz prikazanog grafa.