Kolumna

Hrvati, Srbi i Kinezi napokon imaju nešto zajedničko - koronavirus i iduću turističku sezonu

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Hrvati, Srbi i Kinezi napokon imaju nešto zajedničko - koronavirus i iduću turističku sezonu
31.03.2020.
u 15:15
Dobrodošlo je odsustvo onoga o čemu su frustrirani politički "influenseri" do jučer vodili najviše računa i stvarali shizofreniju u društvu i dnevnopolitičke traume.
Pogledaj originalni članak

Možda se u ova teška vremena treba pokušati polako prebaciti u blisku budućnost i vidjeti ima li mjesta optimizmu, te koje li će, i hoće li, ikakve praktične koristi biti od ovog cirkusa i tragedija koji nam se događaju. Možda doživimo prirodni i samorazumljiv "reset" nakon korone, koji mnogi često spominju a do njega nikako da dođe.

Ako će išta pozitivno psihološki ostati iza ove drame s koronavirusom na lokalnom planu, onda je to činjenica da će se ljudi odsad međusobno gledati, a bogme i ponašati, drukčije. Pa i kod nas, ako bude razuma, zavladat će odnosi poput onih Islanđana i Skandinavaca, dezideologizirani do te mjere da će pasti sve nepotrebne maske, a ostati samo one nužne.

Naime, nakon što su godinama neki altruistički, ili zdravo (bolesno) kapitalistički, pokušavali objasniti onima preopterećenim ideologijama, da u suvremenom svijetu novca, ako već ne ljubavi za bližnjega svoga, nije presudno koje si nacije, rase ili s koje si ideološke platforme "ispao", svi pokušaji, barem kod nas i u susjedstvu, pokazali su se bezuspješnima. I onda dolaskom koronavirusa i smanjenim utjecajem političara niže klase u masovnim medijima, nakon nekoliko dana čini se da se razgovara o nekim važnim, presudnim, razumljivim stvarima o kojima do jučer nismo vodili računa.

Kao što je i dobrodošlo odsustvo onoga o čemu su frustrirani politički "Influenceri" do jučer vodili najviše računa i stvarali shizofreniju u društvu koje nije moglo ni kupiti ribu, meso ili povrće, a da s kumicom na placu ili kod frizera ne prokomentirate vječne dnevnopolitičke traume.

I odjednom dolaskom koronavirusa dnevne je politike nestalo, a naselila se neka drugačija politika preživljavanja i goli egzistencijalizam. Jer, bez obzira na sve "resete" uvijek je ostajalo bitnije od kud si, kojim jezikom govoriš, mogao si dobiti batina ako krivo narječje upotrijebiš u krivom gradu, a sad više niti narječja niti gradovi nisu krivi. Sad su svi isti, čak i previše.

Do te mjere da je moguće zamisliti iduću turističku sezonu u kojoj će se ljude s maskama primati kao svoje, dapače, ako nećeš nositi masku gledat će te čudno. I Kinezi će biti dobrodošli, oni pogotovo s obzirom na to da prvi izlaze iz "korona partyja" i krize, mada su je i započeli blagoslovom sustava koji je kad je bilo najpotrebnije zatajio njihov Černobil. Pa su stručnjaci tek naknadno odradili ono što su im ultrakomunistički šefovi na početku branili, zbog čega i priče o superiornosti kineskog totalitarizma, discipline i kontrole nad demokracijama, koje neki pokušavaju progurati padaju u vodu.

Nemojmo biti djeca, ili barem ne budale. No, sasvim je sigurno da zapadnjaci više neće kao do sada prezrivo gledati Kineze u turističkim skupinama s rukavicama, maskama i suncobranima. Naravno, nama je najbitnije i da Pelješki most ne smije "pasti", ali znajući za kinesku učinkovitost protiv koronavirusa, vjerojatno će sve biti u redu i s njihovom borbom protiv domaće administracije i bolje nego da ga gradimo sami.

Ionako ćemo imati što (g)raditi po Zagrebu i okolici pogođenoj potresom, a ne faking "Zagreb Manhattan", pa će se multinacionalne kompanije i anacionalni izbori druženja kod nas pokazati izlazom iz situacije, bez sumnjičavih pogleda ispod maski. Možda najvažnije, imat ćemo drugačije odnose s ljudima koji nam dolaze, kao i s ljudima koji ovdje žive, a vječna pitanja o naciji, narječju, porijeklu i ukusima past će silom prilika u drugi plan. Glavna pitanja bit će "jesi imao koronu?", "jesi prebolio?", "kako je bilo?" i to će postati najmanji zajednički nazivnik koji će stvarati nova prijateljstva i veze jače od bilo koje druge pripadnosti.

Dapače, i međusobno ćemo stvarati drugačije odnose, jer su Hrvati toliko različiti, ali će Purgeri u Dinamovim dresovima prilikom prvog odlaska u Dalmaciju slobodno moći zapaliti svijeću pred Poljudom i zahvaliti na dobrodošlici i prilici da vide more. Dakako, to se očekuje i u obrnutom slučaju, ali budući da više Dalmatinaca živi u Zagrebu nego nas u Splitu, oni su ionako odavno naši. Silom prilike propala riječka EPK manifestacija ostat će prigodom HDZ-ovcima za izraz sućuti i podrške SDP-ovom riječkom modelu Obersnelove "bandićevštine" jer, ne zaboravimo, upravo su Istra i Rijeka bile na prvoj crti obrane od uvoza koronavirusa iz Italije i bez njih ne bi ovako lišo prošli.

I naravno, susjedi Srbi bit će dobrodošli na more, moći će usred Dalmacije naručivati na ekavici bez da ih poprijeko gledaju ili tuku, jer su i oni prošli što i mi, a i izrazili podršku Zagrebu u potresu. Uostalom, ako ne bude tako bit će puno zimmer frei, a susjedi su ipak najbliži i najbrži gosti, koji mogu lako pobjeći automobilom ako se reset ipak ne dogodi.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.