POKAZALO ISTRAŽIVANJE

Hrvati zainteresirani za proizvodnju struje. Matić: Država treba smanjiti prepreke

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Vlada RH najavila je oslobođenje od PDV-a na solarne panele
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Vlada RH najavila je oslobođenje od PDV-a na solarne panele
15.11.2022.
u 15:10
Država je umjesto većih subvencija i poticajnih mjera išla u smjeru donošenja novih zakona koji su pisani za velike igrače - HEP i slične, a koji ujedno destimuliraju građansku energiju- kazao je Predrag Matić na konferenciji na kojoj je predstavio rezultate istraživanja.
Pogledaj originalni članak

Većina građana ne proizvodi električnu energiju u svom kućanstvu, ali interes za isto postoji, ukoliko bi imali financijskih mogućnosti. Pokazalo je to istraživanje koje je za SDP-ovog europarlamentarca Predraga Freda Matića napravila agencija Ipsos u studenom na uzorku od 600 građana RH.

Prema dobivenim rezultatima čak 95 posto građana ne proizvodi električnu energiju u kućanstvu, dok ih svega četiri posto proizovi, a jedan posto ih je u procesu instalacije. Kao glavnu barijeru za proizvodnju električne energije u kućanstvu smatraju financijske mogućnosti. Naime, prema istraživanju nedostatak novca glavni je razlog zbog čega ne proizvode električnu energiju za 44 posto ispitanih dok kod njih 23 posto nema interesa za tako nešto.

Kod devet posto ispitanih problem su neriješeni imovinski odnosi vezani za kuću ili zgradu što im onemogućuje investiranje, a tek pet posto ispitanih problem vidi u predugačkom roku povrata investicije. Nepovjerenje u isplativost investicije problem je pak za pet posto ispitanih.

Prema podacima čak 75 posto građana bi u slučaju financijskih mogućnosti proizvodilo električnu energiju u kućanstvu. Pri tome građani u najvećoj mjeri pretpostavljaju da bi vlastitom proizvodnjom električne energije smanjili režije za 11% do 50% te da je za povrat investicije potrebno između 3 i 10 godina. Istraživanje je isto tako pokazalo i da građani nisu upoznati s procesom dobivanja dozvola za vlastitu proizvodnju električne energije, niti s konceptom „energetske zajednice”, ali i kako su načelno otvoreni prema zajedničkoj proizvodnju električne energije sa susjedima.

- Država mora smanjiti birokratske i financijske prepreke jer su građani u ovom istraživanju jasno dali do znanja da žele sami proizvoditi električnu energiju. Treba ih educirati i upoznati s mogućnostima proizvodnje. Ponajprije treba donijeti poticajne mjere koje bi im olakšale proces da postanu energetski samoodrživi. Država je umjesto većih subvencija i poticajnih mjera išla u smjeru donošenja novih zakona koji su pisani za velike igrače - HEP i slične, a koji ujedno destimuliraju građansku energiju- kazao je Predrag Matić na konferenciji na kojoj je predstavio rezultate istraživanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

RA
RatkoBel
15:58 15.11.2022.

Smanjanjam PDV-a na opremu uklanja se samo jednokratni i manji trošak. Glavni destimulirajući trošak je plaćanje električne energije iako je sami proizvodite. Ako proizvedete koliko potrošite onda imate ljetne viškove koje HEP otkupljuje po 53lipa/kWh ( po formuli obračuna i manje!) , a zimske manjkove vam naplaćuje 1kn/kWh. Ovo je lako rješivo i zakonski je riješeno u EU i okolnim zamljama (NJemačka, Slovenija, Srbija...) tako da se postavi obračunski period 1 godina.

BU
Bubalamala
19:09 15.11.2022.

Činjenica je da vlada i elektro industrija prave probleme koliko je god moguće protiv tih elektrana. Tek kad se politika o sunčanim elektranama privatnih investitora promjeni može se računati na veće investicije. Sve dotle dok je tako može se reći da se investiranje u te elekrane ne želi !