potpisan memorandum

Hrvatska i Kina surađivat će na području uzajamnih ulaganja

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Wu Bangguo u Zagrebu (1)
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Wu Bangguo u Zagrebu (1)
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Wu Bangguo u Zagrebu (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Wu Bangguo u Saboru (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Wu Bangguo u Saboru (1)
18.05.2012.
u 12:13
Odnose Hrvatske i Kine Bangguo smatra modelom suradnje zemalja različitih kultura i političkih sustava
Pogledaj originalni članak

Premijer Zoran Milanović u Banskim dvorima ugostio je predsjednika stalnog odbora Svekineskog narodnog kongresa Wua Bangguoa. U njihovoj nazočnosti potpisan je i memorandum o suradnji u području uzajamnih ulaganja između hrvatskog Ministarstva gospodarstva i kineskog ministarstva trgovine.

>> Zbog povika 'Oslobodite Tibet' završio na policiji

Uime Kine memorandum je potpisao zamjenik ministra trgovine Zhong Shan, a uime hrvatskog Ministarstva gospodarstva svoj je potpis na memorandum stavila zamjenica ministra Radimira Čačića, izvijestila je Vlada.

– Iznimno su nam važni bilateralni gospodarski odnosi, a danas smo definirali ključne sektore koji su bitni Hrvatskoj zbog nerazmjera veličine i ekonomske snage u odnosu na Kinu. Definirali smo obostrani interes suradnje na područjima infrastrukture, energetike, a nadamo se i suradnji u turističkom sektoru kako bismo povećali dolazak turista iz Kine – kazala je nakon potpisivanja memoranduma Tamara Obradović Mazal i dodala da je memorandum zapravo most koji pažljivim usmjeravanjem u konkretne projekte trebaju omogućiti povećanje kineskih investicija u Hrvatsku.

Bangguo je u Hrvatsku došao na poziv predsjednika Sabora Borisa Šprema s kojim se sastao pije nego je posjetio premijera Milanovića.

Odnose Hrvatske i Kine Bangguo smatra modelom suradnje zemalja različitih kultura i političkih sustava te je naglasio da se Hrvatska treba fokusirati na "gospodarsku suradnju kao najvažniju točku međudržavnih odnosa".

– Hrvatsku i Kinu, iako su geografski udaljene, spajaju značajne povijesne i kulturne veze. Hrvatska je pouzdan prijatelj Kine u jugoistočnoj Europi, a Kina će imati prijatelja u Hrvatskoj i kad uđemo u Europsku uniju – istaknuo je predsjednik Sabora i dodao da će Hrvatska nastaviti podržavati načelo "jedne Kine" pozdravivši proces izgradnje povjerenja preko Tajvanskog tjesnaca.

'PREDSTAVILI SU NAS KAO EKSTREMISTE'

Srbija hrvatske studente prozvala špijunima, a danas ih na granici 'počastila' i uputila poruku

- Pod krinkom pitanja 'kako nam je u Beogradu' htjeli su nas uvući u temu prosvjeda kada je i nastala video izjava koju su njihovi mediji koristili. Predstavili su se kao 'turističko-nacionalna televizija, da se emitiraju na RTS-u a zapravo su bili Informer. Pratili su nas svugdje, bilo je to vrlo neugodno, kao i njihovo praćenje. Pogotovo ispred ulaza njihovog Elektrotehničkog fakulteta gdje se puno slika, no to je i jedini ulaz u njihov KST. Općenito je osjećaj u Beogradu bio jeziv i neugodan, pričaju nam hrvatski studenti

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

DU
Deleted user
13:17 18.05.2012.

Što može Hrvatska da ulaže? Pa ta država je u gubitku, posluje s minusom, ne može dobiti kredite, a želi ulagati u kinesku ekonomiju. Stvari stoje ovako, Hrvatska je pred pragom ulaska u EU, pa bi Kina uvozila preko kćerki robu u EU bez carine. Ono sto rade slovaci sa SAD, to bi mogla hrvatska sa Kineskom robom ako bude imala bolje ponude nego druge EU zemlje. Inače samo laprdanje za glupe.

IM
Immanuell
13:31 18.05.2012.

Aha, Kina će ulagati, a Hrvatska klimati glavom..... Super, mi s takvom golemom zemljom i ne možemo više od toga.....

OD
oltar domovine
13:27 18.05.2012.

opet nasi komunisti sa svojima haha