Premijer Zoran Milanović u Banskim dvorima ugostio je predsjednika stalnog odbora Svekineskog narodnog kongresa Wua Bangguoa. U njihovoj nazočnosti potpisan je i memorandum o suradnji u području uzajamnih ulaganja između hrvatskog Ministarstva gospodarstva i kineskog ministarstva trgovine.
>> Zbog povika 'Oslobodite Tibet' završio na policiji
Uime Kine memorandum je potpisao zamjenik ministra trgovine Zhong Shan, a uime hrvatskog Ministarstva gospodarstva svoj je potpis na memorandum stavila zamjenica ministra Radimira Čačića, izvijestila je Vlada.
– Iznimno su nam važni bilateralni gospodarski odnosi, a danas smo definirali ključne sektore koji su bitni Hrvatskoj zbog nerazmjera veličine i ekonomske snage u odnosu na Kinu. Definirali smo obostrani interes suradnje na područjima infrastrukture, energetike, a nadamo se i suradnji u turističkom sektoru kako bismo povećali dolazak turista iz Kine – kazala je nakon potpisivanja memoranduma Tamara Obradović Mazal i dodala da je memorandum zapravo most koji pažljivim usmjeravanjem u konkretne projekte trebaju omogućiti povećanje kineskih investicija u Hrvatsku.
Bangguo je u Hrvatsku došao na poziv predsjednika Sabora Borisa Šprema s kojim se sastao pije nego je posjetio premijera Milanovića.
Odnose Hrvatske i Kine Bangguo smatra modelom suradnje zemalja različitih kultura i političkih sustava te je naglasio da se Hrvatska treba fokusirati na "gospodarsku suradnju kao najvažniju točku međudržavnih odnosa".
– Hrvatsku i Kinu, iako su geografski udaljene, spajaju značajne povijesne i kulturne veze. Hrvatska je pouzdan prijatelj Kine u jugoistočnoj Europi, a Kina će imati prijatelja u Hrvatskoj i kad uđemo u Europsku uniju – istaknuo je predsjednik Sabora i dodao da će Hrvatska nastaviti podržavati načelo "jedne Kine" pozdravivši proces izgradnje povjerenja preko Tajvanskog tjesnaca.
Što može Hrvatska da ulaže? Pa ta država je u gubitku, posluje s minusom, ne može dobiti kredite, a želi ulagati u kinesku ekonomiju. Stvari stoje ovako, Hrvatska je pred pragom ulaska u EU, pa bi Kina uvozila preko kćerki robu u EU bez carine. Ono sto rade slovaci sa SAD, to bi mogla hrvatska sa Kineskom robom ako bude imala bolje ponude nego druge EU zemlje. Inače samo laprdanje za glupe.