Republika Hrvatska i Savezna Republika Njemačka 15. siječnja 2022. godine obilježit će 30. obljetnicu uspostave diplomatskih odnosa. Tadašnja je savezna vlada odluku o ranom priznanju neovisnosti Hrvatske donijela u prosincu 1991. godine. Sredinom prosinca Europska zajednica donijela je odluku o priznanju neovisnosti Hrvatske i Slovenije 15. siječnja 1992. godine. Takva promjena vanjskopolitičke konstelacije početkom je 1992. godine konačno dovela i do potpisivanja sporazuma o primirju na teritoriju Republike Hrvatske. Međunarodno priznanje te dolazak međunarodnih mirovnih snaga u Hrvatsku bili su važan korak u ustroju Hrvatske kakvu danas poznajemo.
Gospodarska i kulturna suradnja
Odnosi između Hrvatske i Njemačke desetljećima su obilježeni partnerstvom i uzajamnim prijateljstvom. Više od 425.000 Hrvatica i Hrvata koji trenutačno žive u Njemačkoj te oko dva do tri milijuna njemačkih turista godišnje koji godišnji odmor provode u Hrvatskoj važan su most između dviju zemalja te pridonose međusobnom razumijevanju. Opseg i kvaliteta bilateralnih odnosa odražavaju se u mnogim različitim područjima: partnerstva u visokom obrazovanju te programi stipendiranja dokaz su uske znanstveno-istraživačke suradnje. Njemačka međunarodna škola u Zagrebu je institucija bez koje bi učenje i poticanje njemačkog jezika bilo nezamislivo. Njemački se jezik osim toga uči i u Goethe-Institutu u Zagrebu te brojnim hrvatskim školama i fakultetima te je nakon engleskog jezika drugi strani jezik koji se najčešće uči u Hrvatskoj.
Raznoliki kulturni programi te živahna dvosmjerna razmjena između umjetnica i umjetnika podjednako je slika dviju zemalja svjesnih svoje povijesti i svojih tradicija kao i suvremenog i dinamičnog društva. Hrvatska i Njemačka posebno su usko povezane gospodarski. Oko 400 hrvatskih i njemačkih poduzeća u Hrvatskoj učlanjeno je u Njemačko-hrvatsku industrijsku i trgovinsku komoru u Zagrebu te su dokaz vrlo intenzivnih gospodarskih aktivnosti između Hrvatske i Njemačke. Njemačke političke zaklade svojim radom daju vrijedan doprinos u području političkog obrazovanja i dijaloga o društveno relevantnim pitanjima. Posebno su važna i partnerstva između gradova koja su već desetljećima važan element suradnje na komunalnoj razini. Njihova je snaga nedavno došla do izražaja u humanitarnoj pomoći koju je Njemačka pružila Hrvatskoj nakon razornih potresa u 2020. i 2021. godini.
Hrvatska na putu integracije
Naši su bilateralni politički odnosi bliski i puni povjerenja. Bilateralni akcijski plan koji su u ožujku 2019. potpisali tadašnji ministri vanjskih poslova temelj je bilateralnih odnosa kojim se definiraju težišta suradnje te teme od zajedničkog interesa kako bilateralno tako i u odnosu na EU. Jednako je važna i činjenica da su Njemačka i Hrvatska usko povezane i na međunarodnom planu. Ujedinjeni narodi i njihove organizacije, NATO te OESS samo su neki primjeri sve važnije multilateralne suradnje. Hrvatska će 2023. godine proslaviti desetogodišnje članstvo u Europskoj uniji. Svojom željom da pristupi schengenskom prostoru te eurozoni Hrvatska je krenula dalje na putu integracije.
Njemačka i Hrvatska su u Europskoj uniji jedna drugoj snažan, pouzdan i ravnopravan partner te time daju vidljiv i aktivan doprinos u rješavanju velikih izazova koji predstoje Europi i svijetu i koje međunarodna zajednica može riješiti samo zajednički. To partnerstvo obuhvaća otvorenu i iskrenu raspravu o međusobnim očekivanjima, kontroverznim temama i stajalištima u kojima se razilaze. Uspostava diplomatskih odnosa prije 30 godina postavila je temelj za daljnji razvoj odnosa između Njemačke i Hrvatske na način da su i ovakve rasprave moguće među prijateljima, što je dovoljan razlog da se povuče pozitivna bilanca na ovaj dan koji je toliko važan za naše zemlje.
Te kobne 91,trebali su potpisati sa njemackom ugovor i Anex o primitku hrvatske u saveznu republiku njemacku i rata ne bi bilo.