Stanje u visokom obrazovanju, što se može učiniti na njegovom poboljšanju do ulaska u EU, ali i borba protiv namještanja utakmica bile su teme niza sastanaka koje su članovi Odbora za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta, predvođeni predsjednicom Doris Pack, održali s hrvatskim dužnosnicima.
- Pitao sam vašeg ministra o borbi protiv namještanja utakmica. Hrvatska i ostale zemlje u regiji imaju posebnu odgovornost boriti se protiv toga jer namještanje utakmica narušava ugled sporta, a to je briga svih nas - rekao je nakon sastanka s ministrom Željkom Jovanovićem potpredsjednik Odbora za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta Morten Lokkegaard i dodao kako je borba dio novog programa i kako se nada da će se Hrvatska uključiti u program.
Na sastanku europske delegacije sa saborskim Odborom za obrazovanje, prema riječima njegovog predsjednika Valtera Boljunčića, najviše je govora bilo o visokom obrazovanju, odnosno cijeloživotnom učenju te komunikaciji između visokog obrazovanja i gospodarstva.
- Visoko obrazovanje mora biti više povezano s privredom, ne samo što se tiče financiranja nego i u povratnom djelovanju znanosti na gospodarstvo - rekao je Boljunčić i dodao kako nije zadovoljan cijeloživotnim obrazovanjem jer da ono ne prati brzi napredak znanosti.
Da je važna suradnja visokog obrazovanja i gospodarstva smatra i Doris Pack, koja je rekla da su sveučilišta u zemljama bivše Jugoslavije nefleksibilna i da teško shvaćaju potrebu komunikacije s gospodarstvom. Ta suradnja, dodala je, ne znači da će poduzeća poput Mercedesa ili Telekoma određivati kurikulum.
- Važna je stvar da Hrvatska ima jako mali broj onih koji prekidaju školovanje. U EU je prosjek negdje 15-ak posto a u Hrvatskoj, kako su nam rekli, dva posto. To je čudo i nadamo se naučiti kako ste u tome uspjeli - rekla je Doris Pack. Žao joj je, kaže, što je bio mali odaziv na izbore za Europski parlament jer da su svi koji su radili na ulasku Hrvatske u EU očekivali više.
>> Jovanović: Učenici se sutra vraćaju u Tehničku školu u Vukovaru