Samo jedna stepenica, točnije svaka prepreka viša od četiri centimetra, dovoljni su da osobe s invaliditetom nikada ne zakorače u većinu naših restorana, hotela, muzeja, trgovina... Ta ista stepenica, slikovito govoreći, krivac je što hrvatski turizam godinu završi s osamdesetak milijuna turističkih noćenja, umjesto s deset više.
Potencijal od milijardu ljudi s nekom vrstom invaliditeta, od kojioh tristotinjak milijuna učestalo putuje (oko 30 miljuna s invalidskim kolicima) Hrvatska uglavnom previđa, ignorira. Naš glavni grad, recimo, koji samo u hotelima ima tisuće postelja, može se pohvaliti s tek 16 soba stvarno prilagođenih potrebama osoba s invaliditetom, upozorava Siniša Kekić, iz Travableda, prve turističke agencije specijalizirane za putovanja osoba s iinvaliditetom.
Prigoda je bila Svjetski dan turizma, koji je Svjetska turistička organizacija posvetila turizmu i pristupačnosti, a naše Ministarstvo turizma podržalo konferencijom na tu temu. Pokazalo se, pri tom, da manjak senzibiliteta turističkih domaćina za goste s invaliditetom, nažalost, nije samo u neprilagođenosti njihovih objekata.
- Često nam se dogodi da čak i hotel, koji se reklamira kao pristupačan za osobe s invaliditetom, zapravo to nije, a to se otkrije tek kad čovjek doputuje. Meni se to zadnji puta dogodilo prije dva tjedna u jednom splitskom hotelu - rekla je Manda Knežević iz Zajednice osoba s invaliditetom Hrvatske, koja ističe i kako pristupačno opremljen objekt znači da je pristupačniji ne samo invalidima nego i starijima, djeci itd.
Predsjednik organizacijskog odbora Svjetskog kongresa socijalnog turizma, doc.dr.sc. Miljenko Bura, koji će se uskoro održati kod nas potvrdio je kako je rezultata obilaska objekata za smještaj sudionika prilično poražavajući. - Pokazalo se ne da imamo premalo objekata pristupačnih osobama s invaliditetom, nego da u Zagrebu praktički nemamo ni hotelsku sobu prilagođenu prosječnoj osobi starijoj od 75 godina - upozorava dr. Bura.
Tehnički ministar turizma Anton Kliman pozvao je turističke radnike da se više angažiraju na scijalno osviještenom turizmu, a kazao je i kako bi se domaćinima, koji lažno prikazuju svoje objekte kao prilagođene invalidima, trebale pozabaviti inspekcijske službe.
U Ministarstvu turizma predstavljene su i mogućnosti korištenja EU fondova za poboljšanje pristupa osoba s invaliditetom tržištu rada u sektoru turizma i ugostiteljstva, kako to izgleda u praksi demonstrirali su mladi kulinari iz Centra za kreativno osposobljavanje osoba s invaliditetom, koji su sudionike konferencije počastili ukusnim zalogajčićima koje su sami pripremili.
>> 'Želio bih biti novi ministar obrane. Branitelji? Hvala, ali to nikad više'
Ali postoji i jos jedno trziste sa jos vecim potencijalom no turisticka zajednica i ministarstvo turizma su slijepi pored ociju i gluhi pored usiju. Hoteljeri su dosli do pogresnog zakljucka da je bolje i jeftinije hotel konzervirati nakon sezone i dekonzervirati u kasno proljece pred pocetak sezone. umijesto da rade cijelu godinu sa smanjenom profitom ili bez profita tek sa pokricem troskova poslovanja, cime bi izbijegli trosak konzerviranja i dekonzerviranja te placanje uposlenika iz profita ostvarenog u sezoni.