Ovako bi vjerojatno Drago Ćosić prenosio utakmice: Portugal je u završnicu ušao s jakom obranom i mrežom zaštićenih područja, no preslabo za Francusku i njezin agresivni režim upravljanja obalnim područjem. No i moćna Francuska ruši se pred Hrvatskom i njezinim ribarstvom orijentiranim na male riblje vrste: srdele i inćune. I Hrvatska je svjetski prvak!
Nije riječ o lošoj šali nekoliko dana nakon što su se hrvatski reprezentativci vratili u domovinu, već o alternativnom prvenstvu u kojem su se sve države sudionice SP-a u Brazilu natjecale po tome kako gospodare i brinu se za svoje more, izuzev Švicarske iz razumljivih razloga. Globalni indeks zdravlja mora iz 2013. stavlja Hrvatsku na vrh ljestvice te je lako, iz kola u kolo, eliminirala svoje protivnike.
Indeks morskog zdravlja dobiva se usporedbom 10 ključnih ekoloških, društvenih i ekonomskih elemenata koji jamče zdrav morski ekosustav i održivo upravljanje morskim resursima. To su, između ostalog, mogućnost da lokalno stanovništvo tradicionalnim alatima lovi za svoje potrebe, zagađenost mora, biološka raznolikost, zaštita morskih vrsta te zaštita obale. U svakoj kategoriji maksimalan broj bodova je 10.
Hrvatska je i u globalnim okvirima iznad prosjeka s indeksom 71 (globalni je 65). Možda zvuči kao slaba utjeha nakon eliminacije nogometne reprezentacije u Brazilu, no uvijek postoji nova mogućnost i sljedeće svjetsko prvenstvo za četiri godine. Čisto i zdravo Jadransko more, kao uostalom ni bilo koje drugo more, nema takav luksuz ni pravo na pogrešku.
>>Evo što je Hrvatima najbolje, a što najgore u Lijepoj Našoj
gle stvarno samo Švicarska nema izlaz na more od svih reprezentacija