Austrija pozdravlja ulazak Hrvatske u Europsku uniju i uvjerena je da će ona biti snažnija s Hrvatskom u svojim redovima, izjavio je u Beču austrijski potkancelar i ministar europskih i međunarodnih poslova Michael Spindelegger nakon sastanka sa svojom hrvatskom kolegicom, prvom potpredsjednicom Vlade i ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić, na konferenciji za novinare.
– Želim naglasiti da su ovo dani svečanosti za Hrvatsku i da ljudi u Hrvatskoj mogu doista biti ponosni na ono što su postigli, rekao je dodavši da je RH nakon godina teškog posla došla do konačnog cilja, što će u nedjelju proslaviti. Spindelegger je napomenuo da će 1. srpnja biti velik dan za Hrvatsku i EU, iz dva razloga: prvi što uspjeh Hrvatske predstavlja vrlo pozitivan primjer i ohrabrenje zemljama regije na njihovu europskom putu i drugo jer će ulazak RH u EU biti potvrda daljnje privlačnosti Unije, unatoč nekim kontroverznim mišljenjima.
Šef austrijske diplomacije ustvrdio je da Austrija i Hrvatska imaju mnogo zajedničkih interesa kao dobri partneri i prijatelji te da će nastaviti suradnju i u budućnosti uz mnogo zajedničkih projekata. Rekao je da su Austrijanci ponosni jer su podupirali Hrvatsku na njenom europskom putu i tako dali svoj doprinos njenom ulasku u EU kao 28. članice. Hrvatska šefica diplomacije zahvalila je Austriji i Spindeleggeru na svekolikoj pomoći i podršci koju je Austrija pružala Hrvatskoj na njezinu dugom europskom putu, izrazivši zadovoljstvo da se partnerstvo Hrvatske i Austrije nastavlja nakon 1. srpnja, na novoj razini, unutar EU-a.
– Velika je prednost imati jamstvo političke stabilnosti, jamstvo dugotrajnosti vlastitih institucija i trajnog mira – rekla je Pusić govoreći o razlozima zašto se Hrvatska za pet dana priključuje EU, unatoč krizi koja je potresa. Govoreći o regiji, oba sugovornika istakla su da je izravni interes Hrvatske i Austrije dugoročna politika stabilnosti najbližeg susjedstva, na čemu će, kako su rekli, zajednički raditi. Ponovili su svoje zajedničko stajalište o zalaganju za ulazak i drugih zemalja regije u EU. Na novinski upit hoće li članstvo u EU pomoći Hrvatskoj u borbi protiv korupcije, Pusić je odgovorila kako je to nebitno jer je taj problem Hrvatska u stanju sama riješiti što je jasno pokazala svojim dosadašnjim postignućima dodirnuvši i one iz najviših vrhova vlasti.
Na upit je li Hrvatska doista spremna za korištenje novca iz EU fondova, prva potpredsjednica Vlade odgovorila je potvrdno, napomenuvši da se već radi na formiranju tima koji će brojiti 200-tinjak ljudi, što je dvostruko više nego do sada. O utjecaju i ulozi RH unutar EU Pusić je rekla kako naša zemlja ima svoju ulogu na međunarodnoj sceni, posebice u pomaganju zemljama JI Europe na njihovu europskom putu, s obzirom na zajedničku političku povijest i sličnost jezika u većini zemalja. Na upit o perspektivi Turske koja je istovremeno s RH počela pregovore s EU, šefica hrvatske diplomacije rekla je kako ona postoji i vezana je uz provođenje reformi. Nakon Spindeleggera šefica hrvatske diplomacije susrela se i s predsjednicom austrijskog Parlamenta Barbarom Prammer. Razgovarale su o daljnjem unapređenju parlamentarne suradnje, daljnjem razvoju EU i novim mogućnostima suradnje Austrije i Hrvatske kao 28. Unijine članice.
Ni Hrvatska ni EU nisu iste kao prije 10 ili 12 godina
Pusić je potom u austrijskom Parlamentu održala govor na temu „Hrvatska – nova članica Europske unije“, podsjetivši na dug i složen proces pristupanja Hrvatske Uniji. – Ovo je velik trenutak za nas – rekla je Pusić u svom govoru, istaknuvši kako je velik posao nakon 12 godina priveden kraju. Podsjetila je na dug i složen proces pristupanja RH u EU, ocijenivši da je pridonio velikoj preobrazbi zemlje.
– Hrvatska je danas bitno drukčija od one prije 10 ili 12 godina, ali i Unija u koju ulazimo je drukčija nego je tada bila“, napomenula je. Istaknula je da od 1. srpnja Hrvatska, od nekadašnje zemlje pod monitoringom postaje zemlja koja će sudjelovati u određivanju i postavljanju standarda EU te kreiranju europske politike. – EU donosi brojne mogućnosti koje treba znati iskoristiti – rekla je Pusić eminentnom skupu u austrijskom Parlamentu. Domaćini skupa, predsjednica austrijskog Parlamenta Barbara Prammer i bivši austrijski kancelar i sadašnji predsjednik Austrijske udruge za vanjsku politiku i UN Wolfgang Schüssel zaželjeli su dobrodošlicu Hrvatskoj u EU i izrazivši zadovoljstvo da će zajedno s Austrijom surađivati unutar Unije.
Na kraju obilježavanja svečanosti ulaska Hrvatske u EU, potpredsjednica Vlade i ministrica Pusić rekla je hrvatskim novinarima da je razgovor s njenim austrijskim kolegom Spindeleggerom bio „zanimljiv i konstruktivan“, a teme su uglavnom bile „dan poslije“, tj. suradnja između Austrije i Hrvatske nakon što naša zemlja postane punopravna članica EU te zajedničkim interesima i projektima na području gospodarstva, prometa i prometnog povezivanja, energetike te napredovanja regije. – U austrijskom sam Parlamentu govorila o putu koji je Hrvatska prošla zadnjih 12 godina od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju do punopravnog članstva, o političkim, institucionalnim i proceduralnim reformama koje smo prošli, a koje su promijenile političku agendu, govorila sam i o činjenici da je Hrvatska danas bitno drukčija nego što je bila prije 10 ili 12 godina, no da još uvijek nije tako uređena kao što su naše ambicije, one su mnogo veće – dodala je, istaknuvši kako unatoč tome Hrvatska može funkcionirati kao prosječna europska država.
– Jedna od velikih prednosti tog procesa bila je činjenica da smo izgradili prvi i do sada jedini konsenzus u Hrvatskoj – ustvrdila je šefica hrvatske diplomacije, napomenuvši kako joj je iz publike postavljen niz pitanja, od odnosa RH prema zemljama regije preko doprinosa naše zemlje koji može dati EU pa sve do vizije razvoja EU koju će Hrvatska zagovarati kad postane njena punopravna članica.
– Polako se navikavamo funkcionirati kao država članica – zaključila je Pusić, očito zadovoljna upriličenim svečanim prijmom austrijskih domaćina.
>>Hrvatska ima europske cijene, ali za trećinu niži standard