Ukupna potrošnja neoporezovanih duhanskih proizvoda u Hrvatskoj pada, no i dalje je primjetan značajan udio potrošnje neoporezovanog rezanog duhana koji čini 67% potrošnje u toj kategoriji, istaknuto je na prezentaciji četvrtog istraživanja tržišta duhanskih proizvoda HUP-a i agencije Ipsos. Tvrdi se kako pristup hrvatskih institucija u suzbijanju ilegalnog tržišta duhanskih proizvoda tržišta predstavlja primjer uspješne i koordinirane borbe protiv ilegalne prodaje duhanskih proizvoda u čitavoj regiji. Kontinuiran pad ilegalne trgovine cigaretama postignut je uvođenjem sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda, povećanih zapljena od strane nadležnih institucija, kao i smanjenjem količine dozvoljenog unosa duhanskih proizvoda iz država koje nisu članice EU na dvije kutijice. Hrvatska se danas uzima kao model za druge EU zemlje, kao jedna od rijetkih zemalja koja je uvela ograničenja vezano za sirovi duhan, istaknuto je na prezentaciji. Prema posljednjoj procjeni Ipsosa, udio ukupne potrošnje neoporezovanih duhanskih proizvoda u Hrvatskoj kreće se između 11 i 20%.
Incidencija pušenja rezanog duhana u Hrvatskoj iznosi 5,6%, a korisnici ga, prema ovom istraživanju, najčešće kupuju na ilegalnom tržištu - u Hrvatskoj (86% ispitanika), BiH (12%) i u nekoj od drugih zemalja (2%). Najmanji udjel ilegalnog rezanog duhana ima Slovenija (24%), a BiH čak 95%. U Srbiji je to 85%, na Kosovu 94, u Sjevernoj Makedoniji 83, a u Albaniji 76%.
- U 2022. carinska služba oduzela je više od 3,8 milijuna komada različitih vrsta cigareta te više od 77 tona duhana, dok je u prva četiri mjeseca 2023. oduzeto ukupno 5,3 mil. cigareta i više od 9 tona duhana. Osim količine oduzetih duhanskih proizvoda koji bi, da su plasirani na ilegalno tržište, donijeli i značajan financijski gubitak s aspekta prihoda državnog proračuna, Hrvatskoj, ali i EU poseban izazov predstavljaju i specifični oblici nezakonitog postupanja s duhanskim proizvodima koji se mijenjaju i, naravno, neprestano "inoviraju" - izjavile su predstavnice Carinske uprave Ministarstva financija RH.
Ulozi su veliki. U državni proračun je od trošarina na duhanske proizvode u 2022. uplaćeno 868,2 milijuna eura, i taj broj posljednjih godina kontinuirano raste. Kada se tom iznosi pribroji i iznos PDV-a na te proizvode, možemo reći da državni proračun od potrošnje duhanskih proizvoda prikupi više od 1 milijarde eura godišnje, što je više od 7% ukupnih poreznih prihoda. Pritom industrija generira i značajne investicije, zapošljava velik broj ljudi i postavlja visoke standarde korporativnog upravljanja - izjavio je Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.