Europska komisija:

Hrvatska među 16 članica za koje je potrebna dubinska analiza

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Hrvatska među 16 članica za koje je potrebna dubinska analiza
26.11.2015.
u 14:27
U Izvješću o mehanizmu upozorenja Komisija je konstatirala rizike za Hrvatsku u pogledu održivosti vanjskog i javnog duga i prilagodbe tržišta rada
Pogledaj originalni članak

Na početku novog Europskog semestra, Europska komisija je utvrdila da je Hrvatska u skupini od 16 zemalja za koje je potrebno provesti dubinsku analizu makroekonomske situacije kako bi se vidjelo da li se makroekomske neravnoteže smanjuju ili povećavaju.

Rezultate dubinske analize Komisija će objaviti u veljači sljedeće godine, zajedno s analizom ekonomskih politika u svim zemljama članicama.

Komisija je objavila Godišnji pregled rasta u EU, Izvješće o mehanizmu upozorenja i Zajedničko izvješće o zapošljavanju. Objavljivanjem tih dokumenta započinje Europski semestar, mehanizam za koordinaciju ekonomskih politika unutar EU-a kako bi se izbjeglo ponavljanje financijske i dužničke krize.

U Izvješću o mehanizmu upozorenja Komisija je konstatirala rizike za Hrvatsku u pogledu održivosti vanjskog i javnog duga i prilagodbe tržišta rada.

– Stoga Komisija smatra korisnim, a uzimajući u obzir i identifikaciju prekomjernih neravnoteža u veljači, da dublje analizira ustrajnost makroekonomskih rizika i i nadgleda napredak u smanjenju neravnoteža – kaže se u dokumentu.

Komisija je u veljači ove godine zaključila da Hrvatska ima prekomjerne makroekonomske neravnoteže koje traže odlučnu političku akciju i specifični nadzor, posebice u vezi s rizicima koji se odnose na slabu konkuretnost, velike vanjske obveze i rastući javni dug, slabo upravljaje javnim sektorom i slabe rezultate u zapošljavanju u kontekstu prigušenog rasta.

>> EK usvojio program prekogranične suradnje za Hrvatsku, BiH i Crnu Goru od oko 67 milijuna eura

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

B2
bordon 2
14:39 26.11.2015.

Gospodo - što dublja!

DU
Deleted user
15:20 26.11.2015.

nije li ono seka trubila da ulakom u eu ce pasti kamata i da cemo zivjeti bolje? A sada smo slucaj...za dubinsku analizu!

DU
Deleted user
15:17 26.11.2015.

Eto, to su Milanovićevi uspjesi nakon što nam se otvorilo tržište EU, slaba konkuretnost, velike vanjske obveze i rastući javni dug, slabo upravljanje javnim sektorom i slabi rezultati u zapošljavanju u kontekstu prigušenog rasta. Osim toga revizija ureda za upravljanje državnom (našom) imovinom pronašla niz nepravilnosti, račun ne štima za 16 milijardi kuna !!!!