U organizaciji Udruge Eko Slavonija i Vukovarsko – srijemske županije danas je u Vinkovcima održana prva Međunarodna konferencija o optimalnom energetskom korištenju biomase u istočnoj Slavoniji. Bila je to još jedna prilika da se prisutnima ukaže na značajne financijske i materijalne uštede, značajnom doprinosu smanjenja emisija CO2 što predstavlja važan dio EU okolišne i energetske politike što se dobiva korištenjem energije iz obnovljivih izvora energije. Moglo se čuti i podsjećanje kako je Hrvatska potpisnica Kyoto protokola s čime se obvezala do do 2020. godine poveća potrošnju energije iz obnovljivih izvora i tako smanji ispuštanje stakleničkih plinova u atmosferu.
- Značaj korištenja biomase prepoznali su hrvatski građani, ali ne i dosadašnje hrvatske Vlade. Kao članica EU Hrvatske je preuzela obveze iz Direktive o promociji energije iz obnovljivih izvora energije s čime smo se obvezali da 2020. moramo imati 20 posto energije iz obnovljivih izvora. Sada smo na 16,4 posto, što nije loše, rekao je Goran Krajačić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Prisutnima se obratio i Andrija Matić, pročelnik za poljoprivredu Vukovarsko – srijemske županije, koji je rekao kako poljoprivreda može snažno odgovoriti na bitna pitanja EU u smislu "zelene" energije. Smatra i kako nekoliko stotina hektara raspoloživog poljoprivrednog zemljišta koje može biti u funkciji obnovljivih izvora energije.
- Hrvatska može i mora biti sto posto obnovljiva i to kombinacijom korištenja energije sunca, vjetra i biomase, ali da se ta tranzicija mora obaviti tako da se usput jačaju lokalne zajednice i omogući lokalnom stanovništvu sudjelovanje u svim fazama projekta te vrste. Nedopustivo je da izvozimo pelete, a uvozimo skupu naftu, rekla je predsjednica Udruge Eko Slavonija Katarina Kozina. Dodala je kako se ona i njena udruga zalažu za izgradnju velike elektrane i toplane na biomasu na području istočne Slavonije ali i sadnju brzorastućih nasada breza i topola na području županjske Posavine stradalom u svibnju prošle godine u poplavi. Uz domaće stručnjake u radu konferencije sudjelovalo je tridesetak stručnjaka i predstavnika udruga te lokalne samouprave i uprave iz BiH, Velike Britanije i Hrvatske.
>> Grijanjem na pelete prepolovili troškove za pola milijuna kuna
hrvatska bi mogla proizvoditi kikiriki . sve što proizvede može prodati jer Hrvati ne jedu kikiriki. ( jer se jede sa tri prsta )