Cijena razgraničenja

Hrvatska na arbitražu sa Slovenijom neće više potrošiti ni kunu

Foto: Željko Hladika/Pixsell
Hrvatska na arbitražu sa Slovenijom neće više potrošiti ni kunu
13.12.2016.
u 20:20
Hrvatska je za postupak na Arbitražnom sudu u slučaju razgraničenja sa Slovenijom potrošila više od 29 milijuna kuna (3,9 milijuna eura)
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je za postupak na Arbitražnom sudu u slučaju razgraničenja između Hrvatske i Slovenije potrošila više od 29 milijuna kuna (3,9 milijuna eura). I više od toga neće platiti ni lipe. Svi daljnji troškovi nastali nakon što je Hrvatska lani u ljeto istupila iz postupka zbog njegove kontaminacije i političko-pravnog skandala kad je otkriveno da su slovenski arbitar i slovenska zastupnica dogovarali taktike za utjecaj na ostale suce, past će samo na Sloveniju. U slučaju da sud, koji je unatoč skandalu naposljetku ipak jasno optužio Sloveniju za makinacije, odluči postupak dovesti do kraja i pri finalnoj obradi troškova ispostavi Hrvatskoj dodatni račun, Hrvatska ga neće ni razmatrati.

Troškovi premašili predujme

Zagreb je od 2012. do 2015., odnosno za vrijeme trajanja arbitražnog postupka, platio 850 tisuća eura za troškove Arbitražnog suda. Toliki je iznos platila i Slovenija. Naime, sud je u dva navrata tražio od stranaka da plate troškove te je svaka država sudu dva puta uplatila po nešto više od 400 tisuća eura. Takva praksa određena je i arbitražnim sporazumom u kojem se kaže da će države popola dijeliti troškove postupka. No nakon hrvatskog povlačenja, formaliziranog 30. srpnja 2015., sud je odlučio da će samo Slovenija i dalje uplaćivati iznose potrebne da se pokriju troškovi koji proizlaze iz produljenja trajanja postupka iznad izvorno predviđenog.

No postoji teoretska mogućnost da jednog dana, kad sud donese odluku te se podvuče crta pod troškove, zatraži od obje države da doplate razliku. Prema slovenskim izvorima, troškovi suda dosad iznose 5,882 milijuna eura, što premašuje uplaćene predujme. Hrvatska pak ne namjerava platiti nijedan jedini dodatni račun za arbitražu.

Skupi odvjetnici

Uz troškove suda, Hrvatska je na arbitražu potrošila i 3,050.000 eura troškova zastupanja, u što ulaze troškovi odvjetnika, organizacije postupka i sastavljanja podnesaka. Zagreb su u postupku savjetovali odvjetnici iz ureda sa svjetskim ugledom, poput Philippa Sandsa i Zacharyja Douglasa iz odvjetničke kuće Matrix te Paula Reichlera iz kuće Foley Hoag.

>> Erjavec: Bojkot Hrvatske ne mijenja ništa. Arbitraža može teći i bez nazočnosti jedne od strana

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

NE
Nenadjebivi
21:14 13.12.2016.

Ma kakva crna arbitraža , mi smo prepustili arbitraži neosporni hrvatski teritorij i time se već u startu stavili u nepovoljan položaj , nikad nismo ni smjeli pristati na ikakvu arbitražu jer time smo zapravo priznali da je teritorij koji je predmet arbitraže sporan a nije , nego od Slovenije treba ultimativno zatražiti da prestanu sa neopravdanim aspiracijama na hrvatski teritorij u Savudrijskoj vali i da njihova vojska napusti Svetu Geru , tu više nema mjesta popuštanju i neodgovornom ponašanju a sve je to počelo sa nesretnim Račanom koji je pristao na sramotni izdajnički sporazum sa Drnovšekom kojeg srečom hrvatski sabor nije nikad ratificirao .

OX
oxymoron
21:15 13.12.2016.

Hrvatska bi trebala tražiti od suda i Slovenije povrat do sada uloženog novca.

DU
Deleted user
20:34 13.12.2016.

ja bih to ako bude troskova dao srbiji na naplatu vec je vrijeme (25 godina)da se pocne vracati steta nanesena tijekom domovinskog rata