Čim je katalonski parlament prekjučer poslijepodne donio odluku o proglašenju neovisnosti, španjolske vlasti iz Madrida diplomatskim su kanalima uputile pismo svim državama članicama, pa i Hrvatskoj, u kojem mole da te države što prije izađu s priopćenjem koje će biti napisano prema obrascu koji se Madrid potrudio također priložiti u pismu:
“1. (ime zemlje) ne priznaje niti će priznati bilo kakav oblik nezakonitog unilateralnog proglašenja neovisnosti usvojeno danas u regionalnom parlamentu Katalonije; 2. osuđujemo to kao blatantno kršenje vladavine prava, demokracije i španjolskog ustava koji su dio pravnog okvira EU; 3. imamo povjerenja u španjolsku vladu i njezine demokratske institucije da će obnoviti vladavinu prava i ustavni poredak te jamčiti slobode i prava svih građana”, piše u tom obrascu koji je Španjolska poslala svim državama članicama, a čiju je kopiju objavio dopisnik njemačke televizije ARD iz Bruxellesa.
Iz EU nitko neće priznati
I zaista, odmah preksinoć po proglašenju katalonske neovisnosti mnogi su krenuli slati svoja priopćenja koja su na tragu obrasca poslanog iz Madrida.
– Nitko u EU neće priznati tu odluku – vrlo jasno poručio je Antonio Tajani, predsjednik Europskog parlamenta u petak navečer.
Hrvatska vlada komentirala je situaciju jučer priopćenjem poslanim iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
– Republika Hrvatska događaje u Kataloniji drži unutarnjim pitanjem Španjolske te se zalaže za demokratska i mirna rješenja u skladu s europskim vrijednostima. Hrvatska smatra da proglašenje katalonske neovisnosti nije u skladu sa španjolskim ustavom. RH vjeruje da je najbolje rješenje ono temeljeno na dijalogu, uz puno poštovanje vladavine prava i zaštitu prava svih građana koji žive u Kataloniji – poručio je MVEP u priopćenju koje ipak ne prati španjolski obrazac toliko koliko priopćenja nekih drugih država i institucija.
Odmah nakon odluke katalonskog parlamenta španjolska vlada aktivirala je nikad dosad upotrijebljen članak 155. španjolskog ustava i suspendirala autonomiju Katalonije.
Dok Španjolska pleše na rubu, a hrvatska službena politika stoji uz jedinstven stav cijelog EU da je katalonska neovisnost nelegalna i da je sve što se događa unutarnja stvar Španjolske u koju se Europa ne treba miješati, nekoliko sugovornika Večernjeg lista jučer je apeliralo na senzibiliziranje hrvatske javnosti prema katalonskoj neovisnosti.
– Nemojmo zaboraviti da je Katalonija među prvima dala potporu neovisnoj Hrvatskoj – kaže Miroslav Tuđman, saborski zastupnik i sin prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, čiju misao iz knjige “Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi” (pisanu 1979./1980.) citira i sada kao objašnjenje onog što se događa u Kataloniji: – Svijet se stalno integrira i nacionalno individualizira – citira Miroslav Tuđman.
Nezdravi centralizam
– I kad se radilo na priznanju Hrvatske, službene politike zemalja bile su protiv priznanja hrvatske neovisnosti, međutim njihova javnost bila je za priznanje kad je vidjela s kojom je agresijom i brutalnošću Hrvatska bila suočena. Službena politika i stav njihove javnosti bili su oprečni. Znači, postoje pravila ponašanja međunarodnih organizacija i državnih politika, ali postoji i senzibilnost za realan problem koji se može iskazivati kroz odnos šire javnosti – dodaje Miroslav Tuđman.
Povjesničar Ivo Banac, koji za sebe kaže da je u Hrvatskoj najveći zagovornik neovisnosti Katalonije, smatra da je ponašanje Madrida “primjer jedne vrste nezdravog centralizma koji je otuđio mnoge regije Španjolske od centra”.
– To ponašanje je eskaliralo cijelu situaciju. Ja ne vidim kako se ovo može riješiti na razuman način. Mora se naći mirno rješenje, ali ne vidim kako se Katalonija može integrirati u jednu zemlju koja je pokazala krajnje nerazumijevanje prema katalonskim interesima.
Naravno, i Katalonci su napravili pogreške i njihovo je vodstvo daleko od idealnog, ali ovdje nije riječ o idealnom vodstvu nego o načelima – kaže Banac, koji ističe i “problem potpune nedjelotvornosti EU”, a kaže da je i žalostan zbog stava hrvatske Vlade.
Sramota! Da nije sramotno, bilo bi žalosno! Hrvatski "službeni stav" nije mišljenje hrvatskog naroda! Devedesetih smo kumili, molili i prosili priznanje koje sad ne želimo reći Kataloniji!? Gospodo, službeno ste priznali Kosovo!? Zbog čega nije službeni stav bio da su to unutarnje stvari Republike Srbije? Fuj!!!