Human Rights Watch:

'Hrvatska policija žestoko batina tražitelje azila i vraća ih prema granici'

Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
'Hrvatska policija žestoko batina tražitelje azila i vraća ih prema granici'
11.12.2018.
u 10:36
"Hrvatska ima obavezu zaštititi tražitelje azila i migrante", ističe Lydia Gall, istražiteljica HRW-a za Balkan i istočnu Europu
Pogledaj originalni članak

Hrvatska policija vraća migrante u Bosnu i Hercegovinu, u nekim slučajevima i nasilno, ne dajući im priliku zatražiti azil, objavila je danas organizacija Human Rights Watch (HRW).

Ta organizacija sa sjedištem u New Yorku razgovarala je s 20 ljudi, uključujući 11 glava obitelji i jednim dječakom bez pratnje, a oni su otkrili da ih je hrvatska policija deportirala u Bosnu i Hercegovinu bez procesuiranja njihovih slučajeva nakon što ih je uhitila duboko u hrvatskom teritoriju. 

Njih šesnaestero, među njima i žene i djeca, tvrde kako ih je policija tukla pendrecima i udarala, ukrala im novac i ukrala im ili uništila mobitele. 

"Hrvatska ima obavezu zaštititi tražitelje azila i migrante", ističe Lydia Gall, istražiteljica HRW-a za Balkan i istočnu Europu. 

"Umjesto toga, hrvatska policija žestoko batina tražitelje azila i vraća ih prema granici". 

Svih 20 ispitanika tvrdi da su ih pritvorili ljudi koji su se identificirali kao hrvatski policajci ili su nosili takve odore. Sedamnaestero je dalo dosljedne opise policijskih kombija kojima su prevezeni do granice. Jedna majka i kći vozili su se u policijskom automobilu. Dvoje je reklo da je policija pucala u zrak, a petero da su policajci bili maskirani. 

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Migranti
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Davor Božinović
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Davor Božinović
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Davor Božinović
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
migranti
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
migranti
Foto: Ivica Galović/Pixsell
Migranti (ilustracija)
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Migranti izletjeli iz kamiona kod Šibenika
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Migranti izletjeli iz kamiona kod Šibenika
Foto: Reuters/PIXSELL
Migranti u Meksiku čekaju priliku da uđu u SAD
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
Migranti

Ovi izvještaji pridružuju se sve većem broju dokaza o zloupotrebi hrvatske policije na granicama, zaključuje HRW.

Ta organizacija osnovana 1978., u prosincu 2016. dokumentirala je, kako navodi, slična zlostavljanja hrvatskih policajaca na granici sa Srbijom. Ured visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) u kolovozu ove godine objavio je kako je primio informacije da je Hrvatska od početka godine u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu vratila 2500 migranata, ponekad nasilno i uz krađu njihove imovine.

Premijer Andrej Plenković u rujnu, odgovarajući na poziv povjerenika Vijeća Europe za ljudska prava da istraži te optužbe, odbacio je da je došlo do zloupotreba te je doveo u pitanje izvore tih informacija, piše HRW. 

Policija u Donjem Lapcu, na granici s BiH, odbila je hrvatskoj pučkoj pravobraniteljici Lori Vidović omogućiti pristup policijskim zapisnicima o tretmanu migranata i poručila da je djelovala u skladu sa zakonom, dodaje organizacija. 

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pismeno je 4. prosinca odgovorio na detaljne opise do kojih je došao HRW. Božinović je kazao da su ti dokazi nedovoljni da bi doveli do optužnica, da se ne mogu potvrditi i da migranti optužuju hrvatsku policiju u nadi da će im to pomoći da uđu u Hrvatsku. Naglasio je da njegovo ministarstvo ne podržava bilo kakvu vrstu nasilja ili netolerancije policajaca.

Hrvatska s BiH ima bilateralni sporazum o vraćanju migranata koji joj dopušta da vraća državljane trećih zemalja bez prava boravka u državi. Prema podacima ministarstva sigurnosti BiH, Hrvatska je u sklopu tog sporazuma između siječnja i 27. studenoga vratila 493 ljudi, od kojih su 265 bili turski državljani. Nijedna od osoba koje je HRW ispitao nije prošla službenu proceduru prije no što je vraćena preko granice. 

Protivno zakonima EU i konvencijama

Vraćanje tražitelja azila preko granice bez razmatranja njihovih slučajeva protivno je zakonu o azilu Europske unije, Povelje EU o temeljnim pravima i UN-ovoj Konvenciji o statusu izbjeglica iz 1951. godine, naglašava HRW. 

HRW poziva hrvatske vlasti da provedu temeljitu i transparentnu istragu tvrdnji o zlostavljanju i da oni koji su mu pribjegavali za to odgovaraju. Vlasti bi trebale uspostaviti potpunu suradnju s pravobraniteljicom, što zahtijeva državno zakonodavstvo i najbolje prakse neovisnih institucija za ljudska prava. 

Europska komisija treba pozvati Hrvatsku, članicu EU, da zaustavi i istraži vraćanje tražitelja azila u BiH i tvrdnje o nasilju nad njima. Isto tijelo trebalo bi pokrenuti pravni proces protiv Hrvatske zbog kršenja europskih zakona, dodaje HRW. 

Nakon zatvaranja granica na zapadnobalkanskoj ruti 2016. godine, tisuće migranata ostali su blokirani, većinom u Srbiji, te su našli nove rute prema EU.

Ove godine broj migranata i tražitelja azila u BiH narastao je s manje od tisuću, koliko ih je bilo 2017., na otprilike 22,4 tisuće, objavila je Europska komisija. To izvršno europsko tijelo procjenjuje da ih se u BiH trenutačno nalazi šest tisuća. Ta je zemlja od 2008. međunarodnu zaštitu dala samo za 17 osoba, a prošle je godine azil tamo zatražila 381 osoba.

BiH ima samo jedan službeni prihvatni centar za tražitelje azila, u blizini Sarajeva, s kapacitetom za samo 156 ljudi.

Migranti u pograničnim gradovima Bihaću i Velikoj Kladuši, gdje je HRW vodio svoje razgovore, smješteni su u privremene ustanove koje vodi Međunarodna organizacija za migrante (IOM) – u trošnim zgradama, uređenim skladištima ili bivšim hotelima. Ostali spavaju na otvorenom. 

IOM i UNHCR rade na poboljšanju smještaja. EU je namijenila više od devet milijuna eura za humanitarnu pomoć migrantima u Bosni i Hercegovini. 

"To što EU šalje humanitarnu pomoć izbjeglicama u BiH ne opravdava ignoriranje nasilja na hrvatskoj granici", poručila je Gall. 

"Bruxelles treba stvoriti pritisak na Zagreb da poštuje europske zakone, istraži navode zlostavljanja i pruži pravedan i efikasan pristup azilu", zaključila je istražiteljica.

HRW u svom izvještaju daje detaljne iskaze 13 muškaraca, 6 žena i jednog 15-godišnjeg dječaka o tretmanu hrvatske policije. 

Pogledajte video – migranti izletjeli iz kamiona kod Šibenika:

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 53

PA
PainKiller
10:45 11.12.2018.

Hrvataka policija prije svega ima svako pravo na sve načine čuvati granicu od ilegalnih prelazaka.

Avatar Terra
Terra
10:45 11.12.2018.

"tražitelji azila"....ha ha ha ha ha.....zabraniti HRW rad u Hrvatskoj i ostaloj soroščadi.

AV
avim
10:51 11.12.2018.

Bravo policiji,samo tako i branita Vi svoju Zemlju kada nece politicari