Hrvatska, u suradnji s OECD-om, daje 1,2 milijuna eura za programe jačanja inovativnosti i digitalizacije u regiji zapadni Balkan. Zemlje te regije, znane i kao WB6, kako se pozicioniraju i u ekonomskom smislu u zajedničkoj investicijskoj komori, su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija. Stoga je jučer ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman s glavnim je tajnikom OECD-a Mathiasom Cormannom potpisao Sporazum o provedbi Projekta digitalne i zelene tranzicije malih i srednjih poduzeća na zapadnom Balkanu.
Hrvatskoj je taj projekt važan iz više razloga: uz jačanje veza s OECD-om,što je osobito važno u kontekstu pristupanja Hrvatske u članstvo ove međunarodne organizacije, a tu je i jačanje razvojne prisutnosti na zapadnom Balkanu, pomaganje digitalne i zelene tranzicije susjednih zemalja kao doprinos njihovu uključivanju u EU politike, što je i hrvatski interes u stabilizaciji susjedstva, ali i mogućnost da hrvatski stručnjaci rade na tom projektu. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u suradnji je s OECD-ovim Regionalnim programom za jugoistočnu Europu razvilo Projekt digitalne i zelene tranzicije malih i srednjih poduzeća na zapadnom Balkanu.
POVEZANI ČLANCI:
Cilj je projekta stvoriti poticajno okruženje za uspješnu digitalizaciju i zelenu tranziciju malih i srednjih poduzeća diljem zemalja zapadnog Balkana, a temelji se na dugogodišnjem iskustvu OECD-a u provođenju temeljitih analiza politika i savjetovanja o gospodarskim politikama zapadnog Balkana. Konkretno, ovaj trogodišnji projekt uključuje uspostavljanje regionalne platforme za digitalnu transformaciju malih i srednjih poduzeća u zemljama zapadnog Balkana koja će omogućiti razmjenu informacija, najboljih praksi te izravnu komunikaciju između donositelja politika i predstavnika javnog i privatnog sektora. Također se osigurava potpora za digitalnu i zelenu tranziciju malih i srednjih poduzeća organizacijom regionalnih radionica koje služe za edukaciju, podizanje svijesti i podršku izgradnji kapaciteta u poslovanju u skladu s načelima digitalne i zelene tranzicije. Razvoj digitalnih tehnologija ima veliki utjecaj na poboljšanje svakodnevnoga života i poticanje ekonomskog rasta. Nadalje, pandemija bolesti COVID-19 pokazala je da digitalne tehnologije mogu biti ključni stupovi otpornosti u poslovanju malih i srednjih poduzeća te je istaknula njihovu važnost u vremenima krize. Digitalna inovacija označava i poticanje zelene tranzicije poboljšanjem učinkovitosti postojećih proizvodnih procesa, proizvoda i radnih praksi te dizajniranjem onih novijih i održivijih.
VIDEO: Plenković: Ivan Anušić kandidat je za novog ministra obrane, na poziciji već od četvrtka
Sramotno...a novac za nase branitelje i obnovu osiromasenih podrucja HR nakon ratnih razaranja?!